Każda rakieta potrzebuje paliwa,
my także potrzebujemy Twojego wsparcia!
Space Tech Kids jest najnowszą inicjatywą stowarzyszenia WroSpace, stanowiącą cykl zajęć dla dzieci i młodzieży w zakresie technologii kosmicznych, astronomii oraz szeroko pojętych nowych technologii.
Wydarzenie kierowane jest do dzieci i młodzieży z całej Polski. Udział w zajęciach jest bezpłatny. Przygotowano bogatą ofertę warsztatów i spotkań zarówno stacjonarnych, jak i zdalnych.
Doświadczeni edukatorzy z WroSpace, wspierani przez młodzież z Klubu Astronomicznego Almukantarat i przyjaciół, przez cały październik przeprowadzą ponad 40 unikalnych zajęć. Dzięki zaangażowaniu współorganizatora wydarzenia - Dolnośląskiej Federacji Organizacji Pozarządowych zajęcia stacjonarne będą odbywały się w Centrum Na Przedmieściu we Wrocławiu.
Pośród bogatej oferty znaleźć można zajęcia m.in.: z konstruowania, programowania, robotyki, lutowania i budowania układów elektronicznych, manualne, kreatywne, warsztaty fizyczne i wiele innych. Wszystkie zajęcia będą odbywały się w duchu STEM, część w formie IBL (nauczanie przez odkrywanie), a cześć metodą projektową. Niemal z każdych zajęć uczestnicy wyjdą ze stworzonym przez siebie projektem, który otrzymają na własność! Nie zabraknie także obserwacji astronomicznych na tarasie Centrum.
Opis każdego z warsztatów znajduje się w odpowiedniej sekcji poniżej, a także na stronach poszczególnych darmowych biletów, które dostępne są w systemie evenea.pl .
Aby wziąć udział w zajęciach, należy pobrać elektroniczny bilet (zarejestrować się), zaakceptować regulamin, a także przynieść wypełnione przez rodzica/opiekuna prawnego wymagane zgody (zakładka na bilecie: "ZAŁĄCZNIKI DO WYDRUKOWANIA I PODPISANIA", druki dostępne również w sekcji poniżej "regulamin i zgody", a także podczas zajęć stacjonarnych u prowadzących).
Uczestnicy zajęć zdalnych wypełnione załączniki powinni wysłać na adres: kontakt@wrospace.pl.
Jeśli pobrałaś/eś bilet, lecz z jakiegoś powodu nie możesz wziąć udziału w zajęciach, pamiętaj, aby wysłać do nas informację o rezygnacji z zajęć (kontakt@wrospace.pl), umożliwi to udział w zajęciach innym dzieciom.
Projekt dofinansowany jest przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, w ramach programu NOWE FIO.
Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem przez POLSKĄ AGENCJĘ KOSMICZNĄ oraz CENTRUM BADAŃ KOSMICZNYCH PAN.
Każda rakieta potrzebuje paliwa, my także potrzebujemy Twojego wsparcia! Zobacz jak możesz to zrobić.
Uczestnicy warsztatów poznają podstawy modelowania 3D w programie Fusion 360, dowiedzą się czym jest druk 3D, poznają różne technologie druku oraz gdzie są one wykorzystywane. Każdy uczestnik zdobędzie praktyczną wiedzę z zakresu modelowania 3D oraz programowania i obsługi drukarek 3D, a także otrzyma wydruk 3D własnego projektu.
Praca konstruktora to nie lada zadanie, ale i Ty możesz nim zostać, biorąc udział w tych warsztatach!
Z powszechnie dostępnych materiałów zbuduj ruchome ramię robotyczne.
Manipulatorem będziesz mógł/mogła sterować za pomocą układu strzykawek i rurek, które staną się siłownikami hydraulicznymi.
Zajęcia edukacyjne z zakresu astronomii, na których uczestnicy zgłębiać będą informację o naszym naturalnym satelicie - Księżycu. Na koniec wykonają własny projekt Księżyca, który zabiorą ze sobą do domu.
Wyjatkowe zajęcia, zawierające w sobie elementy budowania układów elektronicznych, programowania, konstruowania i testowania swojego urządzenia.
Podczas zajęć uczestnicy będą mieli za zadnie zaprojektować, zbudować i przetestować lądownik, spadochron, a także elektroniczny system oparty na Arduino, który zmierzy parametry spadania.
Zajęcia z mikroelektroniki, oparte na Arduino. Uczestnicy nauczą się podstaw elektroniki, zbudują proste układy i zaprogramują je w środowisku Arduino IDE.
Tworzenie projektów w EAGLE. Przygotowanie schematu elektrycznego i dobór elementów. Sposoby łączenia elementów elektornicznych. Projektowanie płytek PCB na podstawie schematu.
Z określonych materiałów budujemy lądownik z astronautą, który musi bezpiecznie wylądować z wysokości 4 m, i to w wyznaczonym miejscu! Zadaniem uczestników jest wykonanie odpowiedniego lądownika, który zapewni bezpieczeństwo astronaucie - jajkonaucie.
Zajęcia praktyczne z fizyki. Rozszczepienie światła. Siatka dyfrakcyjna: jak działa w teorii i praktyce. Samodzielna budowa prostego spektroskopu oraz badanie widm różnych źródeł światła oraz filtrów.
Naszym zadaniem będzie skonstruowanie robotycznego ramienia, które byłoby w stanie pomagać nam w codziennych czynnościach. Konstrukcja wzorowana będzie na ramieniu robotycznym Canadarm2, zamontowanym na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Jedne z najpopularniejszych zajęć, jakie mamy w ofercie. Za każdym razem są źródłem wielu wspaniałych emocji i inspiracji. Na zajęciach uczestnicy zamienią się w kosmicznych inżynierów, będą konstruować własne modele rakiet, a także testować je przy pomocy specjalnej wyrzutni.
Zadaniem uczestników jest stworzenie projektu oraz zbudowanie lądownika marsjańskiego, który umożliwi w pełni bezpieczne lądowanie Jajkonauty na Marsie. Poza lądownikiem, uczestnicy będą musieli wykonać skuteczny system hamujący.
Na tych kreatywnych zajęciach, uczestnicy będą mogli stworzyć własną kosmiczną biżuterię. Żywica epoksydowa, błyskotki, a wszystko to w kosmicznym stylu. Wykonaj dla siebie unikalną, wspaniałą biżuterię i wyrózniaj się z tłumu!
Na tych kreatywnych zajęciach, uczestnicy będą mogli stworzyć własne parasole, na których specjalnymi farbami namalują wybrane konstelacje. Prasol oczywiście stanie się własnością uczestnika!
Naszym zadaniem będzie stworzenie osłony termicznej dla wahadłowca, nie grubszej niż ołówek, mającej na celu zabezpieczenie Jajkonauty przed płomieniem palnika o temp. ok. 500 oC w czasie 5 minut.
To prawdziwe inżynieryjne wyzwanie.
Spotkanie z dr Łukaszem Radosińskim, który zabierze uczestników w fantastyczny świat technologii kosmicznych i ich zastosowania w życiu codziennym. Czy wiesz jak wiele, z rzeczy, których używasz, po które stale sięgasz, powstało na potrzeby misji kosmicznych? Zapraszamy!
Zajęcia edukacyjne z zakresu astronomii, na których uczestnicy zgłębiać będą informację o gwiazdozbiorach na nocnym niebie, w podziale na pory roku. Na koniec wykonają własny projektor gwizadozborów, który zabiorą ze sobą do domu.
Na warsztatach uczestnicy nauczą się podstaw programowania w Scratch. Pod okiem prowadzącego każdy uczestnik samodzielnie stworzy grę i jednocześnie pozna podstawy tajników kodowania. Warsztaty to świetna okazja do nauki poprzez zabawę!
Zadaniem uczestników jest zlutowanie, zgodnie ze schematem oraz montaż mechaniczny, na podstawie instrukcji, jeżdżących robotów typu line follower, które po uruchomieniu powinny przejechać wyznaczoną trasę.
Zajecia programistyczne z Pythona, w środowisku Trinket.io. Uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z podstawami programowania w języku Python, na przykładzie programowania wirtualnego urządzenia elektronicznego Astro Pi (Raspberry Pi).
Uczestnicy własnoręcznie wykonają układ elektroniczny - generator oraz klucz telegraficzny. Nauczą się poprawnego lutowania, montażu przewlekanego elementów, podstaw elektoniki oraz budowy urządzeń. Poznają podstawowe elementy elektroniczne.
Spotkanie z dr Łukaszem Radosińskim, który opowie o szkoleniu dla kosmonatów, które w przeszłości, jako jeden z niewielu Polaków, miał okazję ukończyć. Jeśli chcecie wiedzieć, na czym polega szkolenie astronautów, jakie cechy i umiejętności musi posiadać kandydat czy kandydatka, zapraszamy! Dowiesz się tego z prierwszej ręki!
Podczas warsztatów uczestnicy będę mogli zgłębić wiedzę o planetach Układu Słonecznego. Podczas zajęć przewidziany jest quiz z nagrodami. Po części teoretycznej, uczestnicy wykonają pracę maualną - swoją ulubioną planetę 3D :)
Zajęcia edukacyjne z zakresu astronomii, na których uczestnicy zgłębiać będą informację o obiektach głebokiego nieba, m.in. mgławicach, galaktykach i grupach gwiazd. Na koniec wykonają własny projekt mgłąwicy, który zabiorą ze sobą do domu.
Praca konstruktora to nie lada zadanie, ale i Ty możesz nim zostać, biorąc udział w tych warsztatach!
Z powszechnie dostępnych materiałów zbuduj ruchome ramię robotyczne.
Manipulatorem będziesz mógł/mogła sterować za pomocą układu strzykawek, które staną się siłownikami hydraulicznymi.
Uczestnicy warsztatów poznają podstawy modelowania 3D w programie Tinkercad, dowiedzą się czym jest druk 3D, poznają różne technologie druku oraz cih zastosowanie. Prowadzący przedstawią cały powstawania wydruków, od wirtualnego modelu 3D do rzeczywistego elementu. Każdy uczestnik zdobędzie praktyczną wiedzę z zakresu modelowania 3D oraz programowania i obsługi drukarek 3D. Każdy uczestnik otrzyma wydruk 3D własnego projektu.
Podczas warsztatów uczestnicy zostaną wprowadzeni w świat programowania w języku Python. Python jest przyjaznym językiem programowania, który warto wziąć pod uwagę przy rozpoczynaniu przygody z kodowaniem. Na warsztatach poznasz możliwości oferowane przez ten język, a także otrzymasz sporą dawkę kosmicznej wiedzy!
Uczestnicy własnoręcznie zbudują mini elektrownię słoneczną umożliwiającą np. naładowanie telefonu czy wykorzystanie jako lampkę. Poznamy zasadę budowy elektrowni słonecznej. Bedziemy wspólnie lutować niezbędne elementy elektroniczne, wykonamy montaż obudowy i podstawki pod panel słoneczny. Sprawdzimy, czy własnoręcznie zbudowana mini-elektrownia słoneczna jest w stanie naładować telefon.
Zadaniem każdej ekipy będzie zaplanowanie oraz wykonanie modelu prostej kapsuły do misji stratosferycznej, zaplanowanie wszystkich niezbędnych funkcji oraz własnych pomysłów na jej funkcjonalność. Na koniec warsztatów, zmontujemy z przygotowanych elementów naszą wspólną kapsułę wyposażoną w nadajniki i wyślemy ją w prawdziwą misję do stratosfery.
Na początku roku było głośno o lądowaniu na Marsie łazika Perseverance. To zdarzenie zainspirowało nas, żeby zbudować własne konstrukcje z powszechnie dostępnych materiałów. Jeśli i Ty chcesz zbudować swojego, papierowego łazika pod okiem naszych konstruktorów, zapisz się na ten warsztat.
Podczas zajęć uczestnicy zapoznają się doświadczalnie z prawem Archimedesa, będa musieli skonstruować różnego rodzaju, odpowiednio wyważone kapsuły podwieszone pod balone z helem.
Dla młodszych dzieci to wspaniała zabawa z "balonikami".
Jednym z najważniejszych etapów misji kosmicznej na Marsa jest lądowanie na jego powierzchni, przez wielu nazywanym 7 minutami grozy. To od powodzenia lądowania zależy, czy cała misja się powiedzie. Podczas warsztatów dowiemy się, dlaczego wylądowanie na obcej planecie jest takie trudne i spróbujemy sami zmierzyć się z tym problemem, tworząc własny lądownik.
W trakcie zajęć zapoznamy was z podstawowymi zagadnieniami języka Python, które pomogą stworzyć wam swoją pierwszą grę w tym języku programowania. Łazik będzie miał za zadanie przedostanie się na drugą stronę mapy zbierając po drodze próbki z Marsa, omijając napotkane na swojej drodze przeszkody.
Zaćmienie Księżyca możemy zaobserwować tylko podczas jego pełni. Dlaczego więc nie zdarzają się one co miesiąc, za każdym razem, gdy widoczny jest cały Srebrny Glob? Wszystko zależy od położenia i Słońca i Księżyca. Podczas warsztatów stworzymy prosty model, który pozwoli zrozumieć, dlaczego tylko podczas niektórych pełni Księżyca możemy zobaczyć zaćmienie.
Od ponad 20 lat na orbicie Ziemi znajduje się jedno z największych osiągnięć ludzkości - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS). To ogromne orbitujące laboratorium jest miejscem niezwykłym. To właśnie w nim od 20 lat człowiek w sposób ciągły przebywa w kosmosie. Czym zajmują się astronauci na ISS, do czego służy laboratorium i jakie będą jego dalsze losy - tego dowiecie się podczas tych zajęć. Każdy uczestnik otrzyma plik - model ISS do własnej konstrukcji.
Spotkanie z dr Łukaszem Radosińskim, który zabierze uczestników w fantastyczny świat technologii kosmicznych i ich zastosowania w życiu codziennym. Czy wiesz jak wiele, z rzeczy, których używasz, po które stale sięgasz, powstało na potrzeby misji kosmicznych? Zapraszamy!
Gwiazdozbiory możemy podziwiać na niebie w każdą pogodną noc. Czy potrafisz je rozpoznać? Na tych zajęciach dowiesz się kiedy możesz je zaobserwować, a także wykonasz lampkę nocną ze swoimi ulubionymi gwiazdozbiorami. Nawet w pochmurną noc będą z Tobą :)
Księżyce niektórych planet naszego Układu Słonecznego są iście nieziemskie. Znajdziemy wśród nich lodowe i wulkaniczne globy, a także ciała przypominające swym kształtem latające spodki czy choćby… ziemniaka! Zapraszamy miłośników kosmicznych przygód na warsztaty, w trakcie których poznamy tajemnice kosmicznych księżyców i pozwolimy naszej wyobraźni stworzyć nowe niepowtarzalne globy. Do dzieła!
Uczestnicy warsztatów poznają podstawy modelowania 3D w programie Tinkercad, dowiedzą się czym jest druk 3D, poznają różne technologie druku oraz gdzie są one wykorzystywane. Prowadzący przedstawią cały proces powstawania wydruków, od wirtualnego modelu 3D do rzeczywistego elementu. Każdy uczestnik zdobędzie praktyczną wiedzę z zakresu modelowania 3D.
Uczestnicy warsztatów poznają podstawy modelowania 3D w programie Tinkercad, dowiedzą się czym jest druk 3D, poznają różne technologie druku oraz gdzie są one wykorzystywane. Prowadzący przedstawią cały proces powstawania wydruków, od wirtualnego modelu 3D do rzeczywistego elementu. Każdy uczestnik zdobędzie praktyczną wiedzę z zakresu modelowania 3D.
Pierwsze kroki w wyszukiwarce zdjęć satelitarnych EO Browser. Jeśli zastanawiasz się do czego można wykorzystać dane satelitarne, czy są użyteczne także dla nas, koniecznie zapisz się na te zajęcia. Poznasz różne rodzaje danych i ich praktyczne zastosowania. Przykłady zmian, które możemy zobaczyć z orbity można by mnożyć – od wysychania jezior na Pojezierzu Gnieźnieńskim, do megapożarów w Kalifornii czy licznych katastrof związanych z wydobyciem ropy naftowej.
Spotkanie z dr Łukaszem Radosińskim, który opowie o szkoleniu dla kosmonautów, które w przeszłości, jako jeden z niewielu Polaków, miał okazję ukończyć. Jeśli chcecie wiedzieć, na czym polega szkolenie astronautów, jakie cechy i umiejętności musi posiadać kandydat czy kandydatka, zapraszamy! Dowiesz się tego z pierwszej ręki!
Paxi to mieszkaniec odległej planety, który przybył na Ziemię i został maskotką Europejskiej Agencji Kosmicznej :) Paxi to także przewodnik dzieci z całego świata po Układzie Słonecznym, naszej planecie, trudnych zjawiskach i misjach kosmicznych. Zapraszamy na wspaniałe kosmiczne chwile spędzone z Paxi!
Jak sądzicie, czy organizmy żywe posiadają supermoce? Czy tlen bywa zły czy też czasem może
odczuwać złość? Czy wiesz, jak w warunkach domowych wyprodukować tlen?
Bo w habitacie księżycowym potrzebujemy go wyprodukować sporo,
a na warsztatach z Panem Tomaszem przekonacie się, że to jest możliwe i że astrobiologia
może być inspiracją domowych doświadczeń.
Warsztat naukowy: Produkcja tlenu w habitacie księżycowym
Na warsztatach uczestnicy nauczą się podstaw programowania w Scratch. Pod okiem prowadzącego każdy uczestnik samodzielnie stworzy grę i jednocześnie pozna podstawy tajników kodowania. Warsztaty to świetna okazja do nauki poprzez zabawę!
Miłośnik kosmosu i wszystkiego, co lata, ze szczególnym naciskiem na balony. Krótkofalowiec, pasjonat techniki i nowych technologii.
Współzałożyciel stowarzyszenia WroSpace oraz klubu krótkofalowców SP6ZWR. Popularyzator nauki. Tworzy i prowadzi praktyczne zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych, oparte na wykorzystaniu techniki i technologii w przystępny dla każdego sposób.
Konstruktor drobnej elektroniki, którą wykorzystuje do realizacji swoich pasji.
Od kilku lat w kręgu jego zainteresowań są misje balonów stratosferycznych, których na swoim koncie ma już blisko sto, w tym testy komórek rakowych człowieka, lot testowy prototypu satelity, testy promieniowania kosmicznego i wiele innych fascynujących projektów.
Zawodowo również związany z elektroniką i technologią.
W wolnym czasie najłatwiej spotkać go w górach lub podczas działań stowarzyszenia Wrospace.
Współzałożycielka i liderka stowarzyszenia WroSpace. Popularyzatorka nauki, specjalizująca się w eksploracji kosmosu, astronomii oraz fizyce współczesnej. Z wykształcenia fizyk komputerowy, a na co dzień nauczycielka fizyki i informatyki we Wrocławiu. Pasjonatka, społeczniczka, a przy tym wulkan pozytywnej energii. Jest odpowiedzialna za organizację oraz stronę merytoryczną wydarzeń World Space Week Wrocław i Yuri’s Night Wrocław, jednych z największych imprez popularnonaukowych o tematyce kosmicznej w Polsce. Jest Ambasadorką Kosmiczną Biura Edukacji Kosmicznej ESERO Polska. Współorganizatorka szkoleń dla nauczycieli, podczas których wykorzystuje wiedzę z międzynarodowych kursów, w których sama brała udział, m.in. organizowanych przez CERN, ESA i ASEF. Laureatka nagrody Polskiego Towarzystwa Fizycznego dla Wyróżniających się Nauczycieli Fizyki w 2020 r. Prywatnie mama dwójki wspaniałych dzieci.
Waldemar Grabowski, fizyk komputerowy, dydaktyk i popularyzator nauki; pasjonat astronomii i astrofizyki. Członek Stowarzyszenia WroSpace, wiceprezes Stowarzyszenia Nauczycieli Fizyki SNaFi. Ambasador Kosmiczny Europejskiego Biura Edukacji Kosmicznej ESERO Polska.
Promotor nauczania fizyki poprzez zabawę, doświadczenie i inspirowanie. Stara się łączyć ze sobą z pozoru nie dające się zestawić ze sobą pojęcia - m.in. z medycyny, astronomii, fizyki, matematyki czy... geografii.
Uczestnik szeregu szkoleń i warsztatów w Polsce i za granicą, w tym m.in.: w CERN w Genewie, Europejskiej Agencji Kosmicznej w Belgii i Holandii czy też Centrum Dydaktycznym NASA.
Opiekun wielu zespołów uczniowskich w prestiżowych konkursach w Polsce i za granicą, m.in. CanSats in Europe Polska, UAV Airborne Delivery Challenge w Australii, AstroPi, Odysseus II.
Absolwent Politechniki Wrocławskiej na kierunku Mechanika i Budowa Maszyn. Na co dzień zajmuje się inżynierią odwrotną, projektowaniem 3D, drukiem 3D oraz budową prototypów różnych produktów i urządeń. Dodatkowo jest członkiem Stowarzyszenia WroSpace i współorganizatorem World Space Week Wrocław. Na woim koncie ma między innymi udział w projekcie bazy marsjańskiej "Twardowsky", który zajął drugie miejsce w miedzynarodowym konkursie.
Mam na imię Ola i jestem studentką geodezji i kartografii na Politechnice Wrocławskiej. Od niedawna jestem członkinią Stowarzyszenia WroSpace. Interesuję się geoinformatyką, astronomią, próbuję swoich sił w amatorskiej astrofotografii.
We WroSpace jednocześnie się rozwijam i staram się zarażać pasją młodszym miłośników astronomii. Na moich warsztatach wprowadzę Was w świat programowania w Scratch oraz Python.
Studiowałem na Wydziale Elektroniki, na Wydziale Organizacji i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej oraz na Wydziale Inżynierii Środowiska na Uniwersytecie Przyrodniczym. Zawodowo zajmuję się projektowaniem, serwisem oraz montażem urządzeń elektronicznych , a szczególnie związanych z bezpieczeństwem osób i mienia. Moje główne zainteresowania to nauki ścisłe a w szczególności astronomia, fizyka i matematyka. Zajmuję się też obserwacją i fotografowaniem obiektów astronomicznych. Lubię też majsterkować i budować teleskopy.
Od ponad 7 lat miłośnik, uczestnik i wolontariusz wielu wydarzeń popularnonaukowych, w tym zawodów robotów. Od 2016 r. członek Jednostki Strzeleckiej 1031 w Piotrkowie Trybunalskim oraz ruchu naukowego „FRONT”
Związany z WroSpace od 2019 r., od niedawna jako członek stowarzyszenia.
Zawodowo zajmuje się projektowaniem i budową gier na imprezy okolicznościowe oraz studiuje Zarządzanie i Inżynierię Produkcji na Politechnice Wrocławskiej.
Michał Siwiec: Jestem studentem drugiego roku Indywidualnych Studiów Informatyczno Matematycznych na Uniwersytecie Wrocławskim. Od zawsze interesuję się naukami ścisłymi. Dzięki swoim zainteresowaniom poznałem Klub Astronomiczny Almukantarat, w którym od roku działam jako wolontariusz.
Prowadzę także pokazy i prelekcje na warsztatach i piknikach naukowych. W wolnych chwilach uczę się gry na różnych instrumentach.
Maciej Wizerkaniuk: Jestem studentem drugiego roku na kierunku Inżynieria Systemów na Politechnice Wrocławskiej. Od roku działam jako wolontariusz na wyjazdach Klubu Astronomicznego Almukantarat, który poznałem dzięki zainteresowaniu matematyką i informatyką. W Pythonie programuje od dwóch lat, a w wolnym czasie lubię kodzić z kwaśnymi, jabłkowymi żelkami pod ręką lub zagrać w dobrą gierkę.
Jestem absolwentką studiów na kierunku elektroniki na Politechnice Wrocławskiej, tam też biorę udział w projekcie WroSat – pierwszego nanosatelity z PWr. Astronomią i kosmonautyką interesuję się od podstawówki, jednak największy wpływ na rozwój tej pasji miały wyjazdy spotkania Klubu Astronomicznego Almukantarat. Od pięciu lat działam też jako wolontariusz na obozach astronomicznych Almukantaratu, a także prowadzę warsztaty dla dzieci na różnych imprezach astronomicznych. W wolnym czasie uwielbiam poczytać grubą książkę fantasy lub poszydełkować przy dźwiękach rocka ;)
Doktor astronomii, adiunkt w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończyła studia magisterskie na UAM w Poznaniu, stopień doktora uzyskała w CAMK PAN w Toruniu, była związana naukowo z Uniwersytetem Wrocławskim i Uniwersytetem Karola w Pradze. Jej zainteresowania naukowe skupiają się wokół tematyki gwiazd podwójnych oraz planet pozasłonecznych. Jest członkiem grupy OGLE - wielkoskalowego przeglądu nieba przy użyciu polskiego teleskopu zlokalizowanego w Chile, a także projektu Solaris - mającego na celu poszukiwanie egzoplanet za pomocą sieci robotycznych teleskopów zlokalizowanych na południowej półkuli. Współpracuje z międzynarodowym konsorcjum programu BRITE wykorzystującym konstelację nano-satelitów do obserwacji najjaśniejszych gwiazd w naszej Galaktyce. W wolnych chwilach popularyzuje naukę jako koordynator edukacyjnego program UNAWE w Polsce oraz członek zarządu fundacji New Space, MultiŚwiat, a także Polskiego Towarzystwa Astronomicznego. Współpracuje z pismami popularnonaukowymi, redaguje książki i gry o tematyce astronomicznej. W weekendy biega, najchętniej po górach.
Magister fizyki, specjalistka do spraw merytorycznych w Europejskim Biurze Edukacji Kosmicznej (ESERO-Polska). Swoją pasję do kosmosu przekazuje w pracy edukacyjnej. W ramach programu ESERO-Polska organizuje konferencje dla nauczycieli i nauczycielek, chcących wprowadzać tematykę kosmiczną na swoje zajęcia. Prowadzi różnorodne aktywności rozwijające wiedzę z zakresu astrofizyki i technologii kosmicznych oraz konkursy Europejskiej Agencji Kosmicznej. Prowadzi cykl spotkań „Galaktyka kobiet”.
Edukator Centrum Nauki Kopernik oraz Autonomicznej Przestrzeni Edukacyjnej. Od 2017 koordynuje biuro edukacji kosmicznej ESERO-Polska. W przeszłości m.in. badał ewolucję komet oraz uczestniczył w budowie analoga łazika marsjańskiego. Ostatnimi czasy najbardziej interesuje go edukacyjne wykorzystanie zdjęć satelitarnych.
Łukasz Radosiński jest absolwentem kierunku Matematyka i Fizyka na Politechnice Wrocławskiej. W 2008 doktoryzował się z Fizyki Akceleratorów w Centrum Wysokich Energii KEK w Tsukuba oraz Gradute University for Advanced Studies Hayama w Japonii. W 2009 otrzymał doktora z Fizyki Ciała Stałego na Politechnice Wrocławskiej. Obecnie pracuje jako adiunkt na Politechnice Wrocławskiej w Katedrze Mikro, Nano i Bioinżynierii na Wydziale Chemicznym. Jest również Dyrektorem działu B+R w firmie Novasell zajmującej się opracowaniem farb ogniochronnych.
Prywatnie Łukasz Radosiński jest pilotem samolotów ultralekkich oraz szybowców. Pływa również na jachtach morskich oraz odbył kilka interesujących wypraw, w tym na Gobi czy w Himalaje.
Edukator, promotor nauk przyrodniczych, społecznik, pasjonat nauki oraz edukacji wolnościowej i demokratycznej. Mentor i tutor szkół demokratycznych oraz Trener Nauki (trener dydaktyki aktywnej). Doktor nauk biologicznych i były pracownik naukowy z 18-letnim stażem pracy naukowej na krajowych i zagranicznych uczelniach. Ambasador Kosmiczny programu ambasadorskiego ESERO Polska (Europejskiego Biura Edukacji Kosmicznej), działającego przy Centrum Nauki Kopernik w Warszawie (kadencja 2018/2019). Autor i współwykonawca projektu uzyskanego w III edycji konkursu „Badacze KMO 2019” (Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, 2020). Absolwent Szkoły Trenerów Meritum (certyfikat na poziomie V Europejskich Ram Kwalifikacji EQF). Właściciel firmy Molecularium promującej interaktywne zajęcia z astronomii i biologii. Obecnie #dr Paj-Chi-Wo w Centrum Kultury, Nauki i Zabawy – Bajka Pana Kleksa w Katowicach.