13.04.2019 r., odbyła się już trzecia wrocławska edycja Yuri’s Night, wydarzenia upamiętniającego historię eksploracji kosmosu. Ponownie zorganizowana była przez wolontariuszy z WroSpace oraz przyjaciół stowarzyszenia.
Tegoroczne wydarzenie składało się z 3 części: bloku prelekcji, części warsztatowej oraz rozgrywek w "planszówki". Podczas pierwszej części można było chłonąć wiedzę od naszych fantastycznych prelegentów, którzy opowiedzieli o locie Gagarina (dr Urszula Bąk-Stęślicka) i misjach promów kosmicznych (Rafał Białek) oraz uczniów z wrocławskich szkół, odkrywających tajemnice pierwszych misji kosmicznych i kosmonautów.
W bloku warsztatowym uczestnicy zmierzyli się z wyzwaniem inżynieryjnym. Mogli wczuć się w rolę inżynierów technologii kosmicznych, kiedy to projektowali i testowali własny lądownik księżycowy! Liczyła się kreatywność i myśl technologiczna. Prowadzącym wyzwanie był Waldemar Grabowski. Jury wyłoniło trzy zwycięskie drużyny. Dobra zabawa była zagwarantowana, podobnie jak wyjątkowe nagrody.
Dla fanów "planszówek", a także poszukujących nowych rodzajów rozrywek przygotowaliśmy 3 sale ze stanowiskami z grami. Gry, w jakie można było wypróbować, to m.in. ostatnie hity kosmicznych planszówek, pozycje starsze-mające swoje zasłużone miejsce na rynku, ale także autorska gra młodych ludzi. Młodzi członkowie Klubu Astronomicznego Almukantarat, zrzeszeni pod nazwą Solar System Project zaprezentowali swoją grę, opowiedzieli o tym jak stworzyć własną grę planszową, a także o swoich sukcesach. Uczestnicy przetestowali grę, obsypująć twórców zasłużonymi pochlebstwami. Zwycięzcy przy danym stanowisku (grze) zdobyli planszówki na własność!
Podczas wydarzenia gościliśmy Wrocławskie Towarzystwo Miłośników Astronomii, którego członkowie prezentowali sprzęt do obserwacji, m. in. testowany teleskop wypożyczony od firmy Delta Optical. Niestety nie udało się przeprowadzić wieczornych obserwacje nieba, z uwagi na ogromne zachmurzenie.
Zadbaliśmy także o najmłodszych. Podczas części wykładowej dostępne było stanowisko rakietowe. Dzieci budowały i testowały swoje rakiety. Warsztaty prowadził Jerzy Rębecki.
Każdy uczestnik otrzymał pakiet wyjątkowych gadżetów, m.in. pamiątkowy kubek, przypinka czy naklejki. Udział w wydarzeniu wzięło przeszło 100 uczestników.
Jak we wszystkich poprzednich edycjach, impreza odbyła się w gościnnych murach Liceum Ogólnokształcącego nr XVII we Wrocławiu.
Serdeczne podziękowania dla wszystkich wolontariuszy, zarówno tworzących, przygotowujących wydarzenie, jak i tych, którzy wspomogli je podczas jego trwania: młodzież z LO nr XVII, członkowie PTMA/o Wrocław i PZK.
Projekt był dofinansowany w ramach Programu "Mikrogranty NGO" realizowanego ze środków Gminy Wrocław.
Szczegóły: https://www.facebook.com/events/1122677671246437/.
Harmonogram:
14:00 – 14:30 Rejestracja uczestników
14:30 – 14:45 Rozpoczęcie
14:45 – 16:45 Blok prelekcji
16:45 – 18:15 Kosmiczne wyzwanie inżynieryjne - budowa lądownika księżycowego
18:15 – 18:30 Przerwa kawowa i poczęstunek
18:30 – 20:15 Rozgrywki w "planszówki" o tematyce kosmicznej i astronomicznej
20:15 – 20:30 Wręczenie nagród i zakończenie
20:00 – 22:00 Obserwacje nieba (opcjonalnie)