UWAGA! Rekturatacja została zakończona. Dziękujemy!
Zgłoszenia na listę rezerwową można kierować na adres: kontakt@wrospace.pl.
W dniach 10-12 grudnia 2021 r. odbędzie się czwarta edycja warsztatów dla nauczycieli i edukatorów "Kosmiczne Inspiracje". Zajęcia będą prowadzone w formie zdalnej i dostępne za darmo, po rejestracji. Tematyka warsztatów to "Technologie przyszłością naszej planety".
Szkolenie kierowane jest do nauczycieli przedmiotów w szczególności: fizyka, chemia, biologia, geografia, przyroda, nauczanie wczesnoszkolne, we wszystkich etapach edukacyjnych polskiego systemu edukacji. Zapraszamy ponadto edukatorów oraz rodziców realizujących kształcenie domowe. Spośród zgłoszeń zostanie zrekrutowanych 50 uczestników, w podziale na dwie kategorie:
1: nauczanie wczesnoszkolne, nauczyciele klas 4-6 SP, kształcenie domowe;
2: nauczyciele klas 7-8 SP, szkół ponadpodstawowych, edukatorzy.
Każda z grup nie może liczyć więcej niż 25 osób.
W ofercie szkolenia znajdują się m.in.: Inquiry Based Learning w odniesieniu do nowych technologii i ich wymiaru ekologicznego, transferu technologii kosmicznych w życie codzienne, praktryczny kurs lutowania, tworzenie prostych układów elektronicznych bez lutowania, zajęcia z obsługi drukarek 3D, projektowanie 3D, programowanie, kreatywne projekty astronomiczne w szkołach, a także wykłady z zakresu technologii kosmicznych, astronomii oraz ekologii.
Harmonogram zajęć do pobrania poniżej. Godziny zajęć: 10.12.2021: 17:00 - 20:00 11.12.2021: 10:00 - 20:00 12.12.2021: 10:00 - 19:30
Program szkolenia dostosowany jest do nowego programu ministerialnego, w ramach którego polskie szkoły mają być wyposażone w sprzęt do prowadzenia zajeć inżynieryjnych. Cieszy nas ta zmiana, jednak zdajemy sobie sprawę, że nie każdy nauczyciel będzie potrafił z tego sprzętu skorzystać. Przychodzimy jednak z pomocą. Każdy uczestnik "Kosmicznych Inspiracji" w pakiecie materiałów warsztatowych otrzyma m.in. sprzęt do lutowania i układy elektroniczne , a pod okiem naszych specjalistów będzie uczył się lutowania i podstaw elektroniki. Zajecia prowadzone będą przez doświadczonych edukatorów, szkoleniowców i inżynierów z WroSpace, ESERO, MOA oraz DODN.
Na szkolenie aplikować można do 5 grudnia 2021 r. poprzez formularz zgłoszeniowy: kliknij . Jeśli zbierze się określona liczba uczestników (50), zapisy zostaną zamknięte wcześniej.
Wydarzenie współorganizowane jest przez stowarzyszenie WroSpace oraz Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli, w partnerstwie z Europejskim Biurem Edukacji Kosmicznej ESERO PL, Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu oraz Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym w Niepołomicach. Projekt sfinansowany jest przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach programu NOWE FIO.
Pracownik Instytutu Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. W swojej pracy naukowej zajmuje się technikami pozycjonowania satelitarnego GNSS, gdzie skupia się na integracji systemów nawigacyjnych. Wśród tych systemów wymienić można GPS, GLONASS, Galileo, czy BeiDou. Ponadto interesuje się sposobami pozycjonowania przy pomocy tanich odbiorników GNSS i urządzeń mobilnych. Jest także opiekunem Studenckiego Koła Naukowego Geodetów Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
Jest astronomem na Uniwersytecie Wrocławskim. Specjalizuje się w badaniu własności fizycznych gwiazd. Wykonuje i analizuje obserwacje spektroskopowe i fotometryczne. W ramach projektu LAMOST-Kepler, bada gwiazdy znajdujące się w polach widzenia misji Kepler i K2. Jest aktywną popularyzatorką nauki oraz Krajową Koordynator IAU ds. Edukacji Astronomicznej.
Absolwentka kierunku geodezja i kartografia na Politechnice Wrocławskiej. Interesuje się geoinformatyką, astronomią, a także próbuje swoich sił w amatorskiej astrofotografii. Podczas studiów zaangażowana w działalność kół studenckich. Członkini stowarzyszenia WroSpace, prowadzi warsztaty z programowania w Scratch oraz Python.
Jeden ze współzałożycieli Stowarzyszenia WroSpace oraz Klubu Łączności Ratunkowej SP6ZWR. Miłośnik kosmosu, wszystkiego, co lata (szczególnie balonów), krótkofalowiec, pasjonat techniki i nowych technologii, popularyzator nauki. Tworzy i prowadzi zajęcia oraz warsztaty dla dzieci, młodzieży czy dorosłych, oparte na wykorzystaniu techniki i technologii w przystępny dla każdego sposób. Konstruktor drobnej elektroniki, którą wykorzystuje do realizacji swoich pasji. Zawodowo związany z elektroniką i technologią. Jeden z najbardziej doświadczonych operatorów misji stratosferycznych w Polsce.
Astronom, nauczyciel dyplomowany w Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym im. Kazimierza Kordylewskiego w Niepołomicach, redaktor bloga „uczniowie.moa.edu.pl”. Edukator, aktywny obserwator nocnego nieba, współorganizator szkółek astronomicznych dla nauczycieli. Zaanagażowany w edukację i projekty satelitarne dla szkół. Od lat bierze udział w programie EarthKAM i znajduje co raz to nowe jego zastosowania.
Magister fizyki, specjalistka do spraw merytorycznych w Europejskim Biurze Edukacji Kosmicznej (ESERO-Polska). Swoją pasję do kosmosu przekazuje w pracy edukacyjnej. W ramach programu ESERO-Polska organizuje konferencje dla nauczycieli i nauczycielek, chcących wprowadzać tematykę kosmiczną na swoje zajęcia. Prowadzi różnorodne aktywności rozwijające wiedzę z zakresu astrofizyki i technologii kosmicznych oraz konkursy Europejskiej Agencji Kosmicznej. Prowadzi cykl spotkań „Galaktyka kobiet".
Doktorantka Uniwersytetu Islandzkiego na kierunku turystyka arktyczna. Wieloletni nauczyciel edukacji eksperymentalnej w USA, Chinach, Meksyku i na Islandii. W 2018 ukończyła studia na Spitsbergenie jako przewodnik polarny prowadząc wycieczki na Antarktydzie, psie zaprzęgi na Spitsbergenie, wyprawy na nartach na Grenlandii oraz oprowadzała po lodowcu na Islandii. Obecnie prowadzi badania na temat bezpieczeństwa turystów w rejonach polarnych.
Absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej, współautor projektu bazy marsjańskiej „Twardowsky”, który zajął drugie miejsce w międzynarodowym konkursie. Członek stowarzyszenia Wrospace oraz założyciel firmy ADDMAN zajmującej się opracowywaniem nowych produktów przy użyciu m.in. druk 3D.
Fizyk komputerowy, dydaktyk i popularyzator nauki; pasjonat astronomii i astrofizyki. Członek Stowarzyszenia WroSpace, wiceprezes Stowarzyszenia Nauczycieli Fizyki SNaFi. Ambasador Kosmiczny Europejskiego Biura Edukacji Kosmicznej ESERO Polska.
Promotor nauczania fizyki poprzez zabawę, doświadczenie i inspirowanie. Promuje intyrdyscyplinarność.
Uczestnik szeregu szkoleń i warsztatów w Polsce i za granicą, w tym m.in.: w CERN w Genewie, Europejskiej Agencji Kosmicznej w Belgii i Holandii czy też Centrum Dydaktycznym NASA.
Opiekun wielu zespołów uczniowskich w prestiżowych konkursach w Polsce i za granicą, m.in. CanSats in Europe Polska, UAV Airborne Delivery Challenge w Australii, AstroPi, Odysseus II.
Doktor nauk o Kulturze Fizycznej, dr hab. nauk o Zarządzaniu, profesor uczelni. Prezes Towarzystwa Naukowego Organizacji i Kierownictwa o/Wrocław, konsultant naukowy DODN. Zainteresowania: organizacja procesowa, organizacja cyfrowa, trenadżeryzm, trening kierowniczy, sport - judo.
Trzecia edycja Kosmicznych Inspiracji, jak i cały World Space Week Wrocław 2020, odbyły się w formie zdalnej. Nie lada wyzwaniemy było stworzenie równie atrakcyjnego szkolenia, jak poprzednie, stacjonarne. Na podstawie anlizy ankiet uczestników, mogliśmy odetchnąć z ulgą. Uczestnicy bardzo wysoko ocenili nasze pierwsze zdalne warsztaty.
Do tego sukcesu przyczynili się nasi wspaniali partnerzy: Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli, Europejskie Biuro Edukacji Kosmicznej ESERO, Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach, Planetarium Wenus, a także New Space Foundation.
Trzecie edycja przebiegała pod hasłem "Technologie kosmiczne w służbie zrównoważonego rozwoju", zatem nie mogło zabraknąć zajęć związanych z tematyką SDGs czy globalnego ocieplenia. W tym zakresie wsparli nas naukowcy z "Nauka o klimacie". Był na turalnie kosmos, astronomia, dużo astronomii, a także szereg inspiracji i praktycznych porad do wprowadzania tych zagadnień do realizacji podstawy programowej.
Uczestnicy warsztatów otrzymali od nas pakiet wspaniałych modeli narzędzi astronomicznych, z kartonu, do samodzielnego montażu.
Dziękujemy Wam wspaniali Nauczyciele, że chcecie się rozwijać i robicie wszystko, aby swoim uczniom zapewnić jak najlepszą edukację.
Warsztaty zostały sfinansowane przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rrozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, w programie Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Więcej szczegółowych informacji o trzeciej edycji Kosmicznych Inspiracji:
Druga edycja Kosmicznych Inspiracji - warsztatów dla nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych, w zakresie wdrażania do podstawy programowej astronomii i technologii kosmicznych.
Tym razem połączyliśmy siły nie tylko z Dolnośląskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu, ale także z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji w ramach konferencji "Klimat dla ludzi - ludzie dla klimatu". Konferencja i warsztaty oddyły się w dniach 13-15 grudnia 2019 r. w DODN (ul. Skarbowców 8a, Wrocław). Współpracowaliśmy również z Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym w Niepołomicach, Fundacją New Space oraz grupą Projekt Scorpio .
Naturalnie udział w konferencji był bezpłatny.
Podczas trzech dni warsztatów, uczestnicy mieli okazję stowrzyć projekty z zakresu astronomii, technologii kosmicznych, habitatów, misji stratosferycznych, a także samodzielnie zbudowac proste urządzenia do pomiaru stanu atmosfery, oparte na Arduino.
Nie zabrakło inspirujących wykładów, zwłaszcza pana Wiktora Niedzickiego, który przedstawił uczestnikom technologie kosmiczne i astronomiczne, których używamy na co dzień. Podzieliliśmy się z nauczycielami naszą pasją, doświadczeniem i metodami nauczania, pomysłami na projekty edukacyjne, a także możliwościami dokształcania zawodowego na świecie.
Pierwsza edycja Kosmicznych Inspiracji - szkolenia dla nauczycieli odbyła się w 2018 roku.
W listopadzie 2018 r., w ciągu dwóch dni, WroSpace przeszkoliło 50 nauczycieli. Wspólnie z Dolnośląskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu (DODN) zorganizowali dwudniowe, bezpłatne szkolenie dla nauczycieli "Kosmiczne Inspiracje".
W trakcie 20h szkolenia, na które złożyły się warsztaty praktyczne, wykłady i obserwacje, nauczyciele dowiedzieli się m. in. jak wykorzystywać tematykę kosmiczną i astronomiczną w codziennej praktyce szkolnej. Uczestnicy szkolenia doskonalili warsztat pracy nauczyciela, wcielali się w rolę ucznia i pracowali z szeregiem materiałów edukacyjnych przygotowanych przez zespół prowadzących m.in. z WroSpace, DODN, Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii (PTMA), Biura Edukacji Kosmicznej ESERO, Instytutu Astronomicznego (IA) UWr, Stowarzyszenia Nauczycieli Fizyki (SNaFi) i Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach (MOA).
Zajęcia zostały bardzo pozytywnie ocenione przez uczestników. A WroSpace zapewniło, że będą kolejne edycje.