Space Night Wrocław to nowa odsłona wydarzenia Yuri’s Night Wrocław, które w tym roku odbędzie się hybrydowo w maju. Czekają nas dwa dni pełne atrakcji, prelekcji i warsztatów.
Kiedy i gdzie?
7-8 maja 2022 r.
Wrocławski Park Technologiczny, budynek Delta, ul. Duńska 9.
Space Night Wrocław ma przede wszystkim przybliżyć Uczestnikom dokonania polskich inżynierów, naukowców, a także firm z branży kosmicznej i astronomicznej. Chcemy pokazać, jakie możliwości rozwoju niesie praca w tym sektorze, a także ukazać jego potrzeby.
Wydarzenie podzielone będzie na pięć bloków tematycznych:
Jak przy wszystkich organizowanych przez nas imprezach, zadbaliśmy o każdą grupę wiekową. Wydarzenie dostosowane jest dla młodzieży, rodzin z dziećmi, pasjonatów i społeczności branżowej. Część konferencyjna, zawierająca prelekcje i debaty, skierowane jest głównie dla dorosłych i młodzieży.
Dla najmłodszych, a także całych rodzin, przygotowaliśmy strefę zabaw i warsztatów, w której będzie można odkrywać tajniki nauki. Kliknij po więcej informacji.
Dyrektor Centrum Badań Kosmicznych PAN
Dyrektor Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk. Absolwentka Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1979 roku do dzisiaj nieustannie związana z Instytutem. Przeszła drogę od asystentki, przez adiunkta, kierowniczkę serwisu heliograficznego aż po dyrektor CBK PAN. Staż naukowy odbyła na Uniwersytecie Fryderyka Wilhelma w Bonn. W 1992 roku jako jedna z pierwszych osób w krajach postkomunistycznych otrzymała stanowisko kierowniczki europejskiego grantu PECO. Opracowała drugi na świecie automatyczny system przetwarzania danych obserwacyjnych Słońca i przestrzeni okołoziemskiej. Była kierowniczką w grupie liderów siedmiu projektów europejskich COST. Jest autorką ponad 200 artykułów naukowych publikowanych w najważniejszych czasopismach branżowych. Lubi pracować z ludźmi, szczególnie takimi, których nie trzeba prowadzić za rękę, pokazywać, co mają zrobić, lecz sami wykazują inicjatywę, nie lękają się śmiałych projektów, lubią, to co robią i potrafią tym entuzjazmem rozpalać innych.
W-ce Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej
Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego oraz Akademii Obrony Narodowej. Od 2005 r. związany jest z sektorem obronnym oraz kosmicznym. Pracował m.in. w Sztabie Generalnym WP. Jako główny specjalista w Ministerstwie Obrony Narodowej, zarządzał międzynarodowymi projektami badawczymi, realizowanymi w ramach Europejskiej Agencji Obrony oraz Organizacji NATO ds. Nauki i Technologii. Współautor Strategii działań resortu obrony narodowej w obszarze badań i technologii obronnych. Były Dyrektor w Sener, były dyrektor Biura Technologii Kosmicznych i Satelitarnych w Polskiej Grupie Zbrojeniowej S.A. Zajmował się m.in.: technologiami sterowania rakiet oraz obrazowaniem satelitarnym. Były pełnomocnik dyrektora Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa ds. technologii rakietowych. Od 2021 r. jest ekspertem Komisji Europejskiej przy Europejskim Funduszu Obrony w zakresie projektów kosmicznych.
Centrum Badań Kosmicznych PAN
Dr hab. inż. Piotr Orleański, elektronik. W ciągu 40 pracy lat pracy zdobył olbrzymie doświadczenie związane z budową satelitarnych instrumentów naukowych, w tym wielu służących do prowadzenia obserwacji astronomicznych. Prowadził jako polski Co-Investigator lub główny inżynier wiele międzynarodowych projektów satelitarnych, w tym tak znaczące dla polskiej astronomii projekty Integral, Herschel czy BRITE. W ramach zatrudnienia przez pięć lat w FHNW w Szwajcarii odpowiadał za realizację techniczną instrumentu STIX w misji SolarOrbiter (badanie promieniowania rentgenowskiego Słońca). Aktualnie osiem obiektów jego autorstwa lub współautorstwa pracuje w kosmosie: cztery na orbitach Ziemi, dwa na orbicie Marsa, dwa na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, jeden w drodze do Merkurego, ostatni został wystrzelony w lutym 2020 w kierunku Słońca. Współpracował w projektach kosmicznych z wieloma instytutami i przedsiębiorstwami światowego sektora kosmicznego. Jest wiceprzewodniczącym Rady Polskiej Agencji Kosmicznej i członkiem Prezydium Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
Centrum Badań Kosmicznych PAN, Wrocławski Zakład Fizyki Słońca
Astronom, Prof. dr hab. Nauk Fizycznych. Od 1980 do 2015 Kierownik Zakładu Fizyki Słońca (ZFS) CBK PAN we Wrocławiu. Kierownik ok. 10 eksperymentów kosmicznych na rakietach geofizycznych i 5 na satelitach przygotowanych w ZFS CBK. Co-I eksperymentów NASA (SMM, BCS), JAXA (Yohkoh, BCS), ESA (Solar Orbiter, STIX). Kierownik ok. 10 projektów badawczych KBN, NCN, Royal Society, Stypendium Marii Skłodowskiej-Curie (USA). Autor ok. 300 artykułów naukowych. Odznaczony m.in.: Krzyżem Kawalerskim RP (Prezydent RP), Złotym i Brązowym Krzyżem Zasługi, medalami Ciołkowskiego, Gagarina, Korolewa (Federacja Kosmonautyki Rosji), Orderem Przyjaźni (Prezydent Federacji Rosyjskiej), zwrócony 7 marca 2022 w związku z napaścią FR na Ukrainę. Członek honorowy Royal Astronomical Society (od 2009).
Akademia Leona Koźmińskiego
Wykładowca w Centrum Studiów Kosmicznych / ESA_Lab Akademii Leona Koźmińskiego oraz w Katedrze Przedsiębiorczości i Etyki Biznesu Akademii Leona Koźmińskiego. Ekspert zewnętrzny Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości w obszarze cyfrowych modeli biznesowych i wykorzystania technologii przyszłości. Ekspert ADMA w Polsce. Mentor w programie akceleracyjnym nowych firm Kozminski Business Hub. W pracy doradczej zajmuje się transformacją cyfrową, innowacjami, zarządzaniem wiedzą w przedsiębiorstwach.
Astrofaza
Piotr Kosek od 2015 roku prowadzi na YouTube kanał Astrofaza, poświęcony szeroko rozumianemu kosmosowi, nauce i technologiom jutra. Jeden z najpopularniejszych polskich vlogerów.
Tworząc Astrofazę, chciał zainspirować ludzi do odkrywania niesamowitego wszechświata i jego tajemnic. Sprawić choć w małym stopniu, by kosmos znów stał się sexy tematem. Jak sam mówi: "Wierzę, że tak samo jak kiedyś wyprawy żeglarzy doprowadziły Europejczyków do nowego lądu, tak dzisiejsze dokonania naukowców, astronautów i działania podobnych do mnie popularyzatorów astronomii, doprowadzą rodzaj ludzki do nowych odkryć i nowego domu."
Zakład Słońca CBK PAN, Instytut Astronomiczny UWr
Dr Tomasz Mrozek ukończył astronomię na Uniwersytecie Wrocławskim (doktorat także obronił na tej uczelni). Pracuje w Instytucie Astronomicznym, w Zakładzie Heliofizyki i Fizyki Kosmicznej, na Wydziale Fizyki i Astronomii. Jest również zatrudniony w Zakładzie Fizyki Słońca Centrum Badań Kosmicznych PAN. Zajmuje się głównie zagadnieniami związanymi z emisją rentgenowską rozbłysków słonecznych, interesuje się słonecznymi zatrzymanymi erupcjami koronalnymi. Należy do zespołu zajmującego się instrumentem STIX wchodzącym w skład aparatury naukowej sondy Solar Orbiter, która w 2020 roku rozpocznie swoją misję do Słońca. Jest zapalonym popularyzatorem wiedzy astronomicznej. Współtworzył projekt Astro Izery, Izerski Park Ciemnego Nieba, Szkolne Warsztaty Astronomiczne i szereg innych imprez astronomicznych w Górach Izerskich. Jest pasjonatem fotografii przyrodniczej i astrofotografii. Uwielbia podróżować (zwłaszcza po Indochinach).
We Need More Space
Twórca kanału na YouTube i podcastu We Need More Space. Chce za swojego życia zobaczyć największą przygodę ludzkości - załogową wyprawę na inną planetę. Współtwórca podcastu Space XYZ – comiesięcznego przeglądu kosmicznych newsów.
To Jakiś Kosmos
Prowadzi kanał YouTube - To Jakiś Kosmos! Tworzy filmy o rakietach, sondach i programach eksploracji Wszechświata. Opowiada jak działają technologie, dzięki którym sięgajmy kosmosu. Współtwórca podcastu Space XYZ – comiesięcznego przeglądu kosmicznych newsów.
Blue Dot Solutions
PhD DIC, ISU SSP 2018, dyrektor Blue Dot Solutions i jeden z założycieli akceleratora biznesowego Space3ac. Aktualnie główne zadania to udział w projektach (w tym ESA i H2020), wykonywanie studiów/przeglądów ekonomicznych i technologicznych oraz definicja nowych projektów. Główne zainteresowania: rozwój polskiego i europejskiego rynku kosmicznego, nowe nisze w rynkach kosmicznych, nowe możliwości w technologiach EO, GNSS oraz IoT, eksploracja BEO a także wdrażanie rozwiązań opartych o dane satelitarne w większych spółkach przemysłowych. Jeden z autorów na serwisie Kosmonauta.net - jednym z największych i najdłużej działających portali związanych z branżą kosmiczną w Polsce.
CiekaWizja
Fizyk, ceniony dziennikarz radiowy i telewizyjny, autor legendarnych programów, m.in. "Laboratorium", "Cyrk fizyków". Wykładowca akademicki na Politechnice Warszawskiej, gdzie uczy studentów specjalności "Techniki multimedialne". Popularyzator nauki, doświadczalnik - od wielu lat popularyzuje naukę poprzez prowadzenie w całej Polsce wykładów i pokazów doświadczeń głównie z zakresu fizyki.
Europejskie Biuro Edukacji Kosmicznej ESERO
Magister fizyki, specjalistka do spraw merytorycznych w Europejskim Biurze Edukacji Kosmicznej (ESERO-Polska). Swoją pasję do kosmosu przekazuje w pracy edukacyjnej. W ramach programu ESERO-Polska organizuje konferencje dla nauczycieli i nauczycielek, chcących wprowadzać tematykę kosmiczną na swoje zajęcia. Prowadzi różnorodne aktywności rozwijające wiedzę z zakresu astrofizyki i technologii kosmicznych oraz konkursy Europejskiej Agencji Kosmicznej. Prowadzi cykl spotkań „Galaktyka kobiet”.
Instytut Nauk Geologicznych PAN
Obecnie pracuje w Instytucie Nauk Geologicznych PAN badając małe kratery uderzeniowe na Ziemi i bada powierzchnię Marsa. Mieszkała i pracowała w jednostkach naukowych w UK (Exeter University), Austrii (Uniwersytet Wiedeński), USA (Michigan State University i Lunar and Planetary Institute przy NASA w Houston) i Kanadzie (Carleton University). Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, Michigan State University oraz Uniwersytet Wiedeński. Stypendystka Fulbrighta, Marie Sklodowska-Curie Actions Individual Fellowship i grantów NCN oraz Fundacji dla Nauki Polskiej. Okropny geek. Współtworzy ERC.
Obserwatorium Astronomiczne UW
Doktor astronomii, adiunkt w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończyła studia magisterskie na UAM w Poznaniu, stopień doktora uzyskała w CAMK PAN w Toruniu, była związana naukowo z Uniwersytetem Wrocławskim i Uniwersytetem Karola w Pradze. Jej zainteresowania naukowe skupiają się wokół tematyki gwiazd podwójnych oraz planet pozasłonecznych. Jest członkiem grupy OGLE, a także projektu Solaris. Współpracuje z międzynarodowym konsorcjum programu BRITE. W wolnych chwilach popularyzuje naukę jako koordynator edukacyjnego program UNAWE w Polsce oraz członek zarządu fundacji New Space, MultiŚwiat, a także Polskiego Towarzystwa Astronomicznego. Współpracuje z pismami popularnonaukowymi, redaguje książki i gry o tematyce astronomicznej.
Instytut Astronomiczny UWr, Instytut Astronomiczny Czeskiej Akademii Nauk
Heliofizyk, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego. Pracuje w Instytucie Astronomicznym UWr, jest kierownikiem Zakładu Heliofizyki i Fizyki Kosmicznej. Jest także kierownikiem nowopowstałego centrum badawczego UWr: Inkubatora Doskonałości Naukowej – "Aktywność Słońca i Gwiazd" (program IDUB). W Instytucie Astronomicznym Czeskiej Akademii Nauk, m.in. koordynował wytworzenie i dostarczenie głównych elementów optycznych do koronografu Metis umieszczonego na pokładzie sondy Solar Orbiter. Współpracuje z wieloma zagranicznymi ośrodkami naukowymi, był kierownikiem projektów badawczych realizowanych w ramach współpracy międzynarodowej, w tym dotyczącego misji Solar Orbiter. Jego zainteresowania naukowe skupiają się wokół interpretacji obserwacji satelitarnych i naziemnych zjawisk aktywnych na Słońcu oraz teoretycznych symulacji ich właściwości i ewolucji. W wolnych chwilach lubi górskie wędrówki i jazdę na rowerze. Członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Astronomicznego.
Zakład Słońca CBK PAN
Heliofizyk, stopień doktora nauk fizycznych uzyskał w 2008 roku w Instytucie Astronomicznym Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie pracował jako adiunkt do roku 2012. W latach 2011 – 2012 pracował w High Altitude Observatory National Center of Atmospheric Research w Boulder, Kolorado. Od 2012 roku pracuje jako specjalista w Zakładzie Fizyki Słońca Centrum Badań Kosmicznych PAN. Jest członkiem międzynarodowych zespołów naukowych dla instrumentu STIX na pokładzie Solar Orbitera (ESA), instrumentu ASPIICS na misji Proba-3 (ESA), oraz satelity CubIXSS (NASA).
Instytut Astronomiczny UWr
Heliofizyk, pracuje w Intytucie Astronomicznym Uniwersytetu Wrocławskiego od 1987 roku. Specjalizuje się w procesach wydzielania energii w rozbłyskach słonecznych oraz rozbłyskach na innych gwiazdach. Partycypuje w Planetarium Wrocławskim, długoletni ceniony popularyzator nauki, częsty komentator naukowy w mediach.
Charkowski Instytut Radioastronomiczny Narodowej Akademii Nauk Ukrainy; Centrum Badan Kosmicznych PAN, Zakład Fizyki Słońca.
Ukraiński uczony, inżynier, Doctor of Science z radioastronomii i zdalnych obserwacji lotniczych. Kierował projektami międzynarodowymi finansowanymi przez Rząd Japonii i Unii Europejskiej. Kierował zespołem naukowców i inżynierów, tworzących urządzenia kosmiczne dla Agencji Kosmicznej Ukrainy. Realizował projekty na uniwersytetach w Turku (Finlandia) i Alcala de Henares (Hiszpania). Z Zakładem Fizyki Słońca CBK PAN współpracuje od 12 lat w zakresie analizy danych oraz opracowywania koncepcji nowych, miniaturowych przyrządów, które mogą być montowane na nanosatelitach typu CubeSat. Zajmuje się badaniami zjawisk w magnetosferze Ziemi, na Słońcu i w przestrzeni międzyplanetarnej. Obecnie jest zaangażowany w prace dotyczące interpretacji danych z przyrządu STIX na satelicie Solar Orbiter.
Centrum Badań Kosmicznych PAN
Dziennikarka i redaktorka zajmująca się tematyką popularnonaukową. Związana z Focusem, National Geographic oraz z magazynami reporterskimi Weekend.Gazeta.pl oraz Magazyn.Wp.pl. Współautorka książek "Człowiek istota kosmiczna" oraz "Kosmiczne wyzwania - jak budować statki kosmiczne, dogonić kometę i rozwiązywać galaktyczne problemy". Rzeczniczka prasowa Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.
Scanway Sp. z o. o.
Specjalista z zakresu New Space, prowadzenia projektów z branży kosmicznej oraz rozwoju biznesu. Członek Zarządu spółki odpowiedzialny za rozwój segmentu kosmicznego Scanway. Uczestnik wszystkich prac B+R i wdrożeniowych prowadzonych przez Scanway w zakresie kosmicznym. Inżynier systemowy w projekcie DREAM (badanie procesu wiercenia w mikrograwitacji) i kierownik projektów ScanSAT (prototyp urządzenia obrazującego do obrazowania Ziemi do platformy CubeSat), EagleEye (mikrosatelita do obserwacji Ziemi z bardzo wysoką rozdzielczością) oraz PIAST (konstelacja mikrosatelitów do obserwacji Ziemi dla celów wojskowych).
SatRev
Współzałożyciel i Prezes SatRev oraz członek zarządu Polskiej Agencji Kosmicznej. Przedsiębiorca z ponad 20 letnim doświadczeniem w realizacji projektów w branży nowych technologii. Strateg biznesowy skupiony na zarządzaniu, sprzedaży, marketingu i relacjach inwestorskich. Ukierunkowany na rozwój i pozyskiwanie nowych źródeł finansowania. Od 2010 roku współzałożyciel i dyrektor operacyjny spółki gamingowej T-Bull S.A., a od 2016 roku współzałożyciel i CEO SatRev S.A. - spółki zajmującej się projektowaniem, produkcją i umieszczaniem na orbitach okołoziemskich nanosatelitów obserwacyjnych zbierających dane optyczne. Nadzorował misje następujących satelitów: Światowid, KRAKsat, AMICal Sat, SW1FT.
PTA Astrobio, Extremo Technologies
Doktorantka na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej, jej praca badawcza dotyczy architektury kosmicznej, a dokładniej aspektów samowystarczalności w ekstremalnych środowiskach. Analogowa astronautka (misja PANDA w habitacie LunAres 2021). Obecnie przewodnicząca Rady Studentów przy Prezesie Polskiej Agencji Kosmicznej, członkini Zarządu PTA Astrobio. Od niedawna związana z ExtremoTechnologies, gdzie jej działania skupione są wokół projektowania i innowacji, a także relacji z pogranicza sztuki i nauki.
WroSpace
Katarzyna Kowalska jest fizykiem Laboratorium Aplikacyjnym Laserów Ultraszybkich Fluence. Studiowała Astronomię na Wydziale Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego, a w latach 2018-19 była prezesem Koła Naukowego Studentów Astronomii. Członkini stowarzyszenia WroSpace. Nieodzownie związana z popularyzacją z zakresu STEM. Hobbystycznie kolekcjonuje płyty winylowe, a czas wolny spędza przy cymbałach i perkusji.
WroSpace
Doktor fizyki, fizyk komputerowy, dydaktyk i popularyzator nauki; pasjonat astronomii i astrofizyki. Były specjalista w Centrum Nauki Keplera - Planetarium Wenus. Wiceprezes Stowarzyszenia Nauczycieli Fizyki SNaFi. Były Ambasador Kosmiczny Europejskiego Biura Edukacji Kosmicznej - ESERO Polska w Warszawie. Członek WroSpace. Uczestnik szeregu szkoleń i warsztatów w Polsce i za granicą, w tym m.in.: w CERN, ESA i Centrum Dydaktycznym NASA. Opiekun wielu zespołów uczniowskich startujących w prestiżowych konkursach w Polsce i za granicą, m.in. CanSats in Europe, UAV Airborne Delivery Challenge w Australii, AstroPi, Remote Mars Yard czy też Odysseus II.
Politechnika Wrocławska, Extremo Technologies
Magdalena Łabowska skończyła studia na kierunku Automatyka i Robotyka, obecnie jest doktorantką na Politechnice Wrocławskiej w dziedzinie inżynierii biomedycznej. Zajmuje się badaniami związanymi z kontrolowanym uwalnianiem leków z hydrożeli. Zamiłowanie do przestrzeni kosmicznej towarzyszy jej od dziecka. Natomiast od kilku lat działa w zespole Innspace realizując projekty baz marsjańskich i księżycowych, które osiągają na arenie międzynarodowej najwyższe miejsca. Dodatkowo razem z firmą Extremo Technologies realizuje projekty związane z wykorzystaniem organizmów ekstremofilnych i materiałów hydrożelowych.
Lubisz informacje z pierwszej ręki i chcesz dowiedzieć się jak powstawał w Polsce sektor kosmiczny? Spotkaj się z twórcami pierwszych polskich satelitów, wielkich międzynarodowych misji kosmicznych. Polskie NASA to CBK PAN czy POLSA? Jeśli nie możesz się zdecydować, gwarantujemy, że po tym weekendzie, na to i szereg innych pytań odpowiesz bez trudu. A może chcesz spotkać się z Astrofazą, Radkiem Grabarkiem i Kubą Hajkusiem - czołowymi kosmicznymi youtuberami? Zarejestruj się za darmo!
Wydarzenie kierowane jest do młodzieży, rodzin z dziećmi, pasjonatów i społeczności branżowej.
Przygotowaliśmy dla Państwa szereg warsztatów, objętych zapisami, a także z wolny, dostępem. Wszystkie zajęcia są oczywiście bezpłatne.
Zapraszamy do wyboru warsztatów i zajęć, w których dzieci i młodzież będą miały okazję zgłębić wiedzę z zakresu astronomii oraz wybranych technologii kosmicznych.
Doświadczeni warsztatowcy z: ESERO PL, klubu Almukantarat, Extremo Technologies, Europejskiej Fundacji Kosmicznej, Junior Astrobio, koła PWr in Space, Polskiego Towarzystwa Astronomicznego oraz WroSpace, a także Polskiej Agencji Kosmicznej poprowadzą dla uczestników niezapomniane zajęcia.
Do niektórych z nich zapraszamy całe rodziny!
Zapraszamy ponadto do udziału w strefie otwartej, na którą nie obowiązują zapisy. W strefie tej będą mieli Państwo niepowtarzalną okazję spotkać legendę polskiej popularyzacji nauki - Wiktora Niedzickiego, który zaprezentuje pokaz doświadczeń "Kosmiczne sztuczki Wiktora". Na spotkanie to warto się zapisać, aby nie zabrakło miejsc.
Ponadto w strefie: rakietki, mini misje stratosferyczne, astronomiczne tatuaże, kosmiczne quizy, obserwacje Słońca i wiele innych pochłaniających aktywności. W strefie tej będzie można spotkać studentów, przedstawicieli kół uczelnianych, którzy przedstawią swój dorobek i zachęcą do studiowania nauk ścisłych oraz dołączania do kół studenckich.
CiekaWizja
Poprowadzi pokazy: Kosmiczne sztuczki Wiktora
Fizyk, ceniony dziennikarz radiowy i telewizyjny, autor legendarnych programów, m.in. "Laboratorium", "Cyrk fizyków". Wykładowca akademicki na Politechnice Warszawskiej, gdzie uczy studentów specjalności "Techniki multimedialne". Popularyzator nauki, doświadczalnik - od wielu lat popularyzuje naukę poprzez prowadzenie w całej Polsce wykładów i pokazów doświadczeń głównie z zakresu fizyki.
Dyrektor Departamentu Badań i Innowacji w POLSA
Poprowadzi spotkanie z dziećmi i odpowie na ich każde pytanie 🙂
Dr astrfozyki (Uniwersyt Cambridge, UCL w Londynie). Prowadził badania interdyscyplinarne na styku fizyki i chemii, dotyczących procesów formowania gwiazd w bliskich galaktykach. Uczestniczył w wielu projektach naukowych z wykorzystaniem danych Obserwatorium Kosmicznego Herschela, w tym między innymi jako kierownik grantu naukowego w instytucie badawczym CEA w Saclay we Francji. Jest autorem prac naukowych wykorzystujących obserwacje astronomiczne w zakresie od ultrafioletu po daleką podczerwień. Kierował ponadto w przemyśle innowacyjnymi projektami badawczo-rozwojowymi w obszarach technologii czujnikowych dla medycyny i kosmosu, metrologii i telekomunikacji. Od 2021 roku, dr Karczewski jest dyrektorem Departamentu Badań i Innowacji w POLSA.
Junior AstroBio
Poprowadzi zajęcia: Układy planetarne i Astrobiologia
Niezwykła dziewczynka, która w wieku 8 lat zainicjowała wolontariat naukowy „Kosmos i przyszłość - warsztaty naukowe, programistyczne i techniczno-plastyczne z Adelą” dla dzieci i młodzieży od 3. do 15. roku życia. Adela jest członkinią Polskiego Towarzystwa Astrobiologicznego, a działania popularyzatorskie realizuje w ramach klubu Junior AstroBio. Występowała także podczas zeszłorocznej edycji Yuri's Night Wrocław i została przyjaciółką Stowarzyszenia WroSpace, biorąc udział w World Space Week czy Space Tech Kids. Podczas Space Night Wrocław Adela poprowadzi prelekcję wprowadzającą, zajęcia programowania oraz warsztaty artystyczne.
WroSpace
Poprowadzi zajęcia: Lądownik księżycowy, poszycie wahadłowca
Doktor fizyki, fizyk komputerowy, dydaktyk i popularyzator nauki; pasjonat astronomii i astrofizyki. Były specjalista w Centrum Nauki Keplera - Planetarium Wenus. Wiceprezes Stowarzyszenia Nauczycieli Fizyki SNaFi. Były Ambasador Kosmiczny Europejskiego Biura Edukacji Kosmicznej - ESERO Polska w Warszawie. Członek WroSpace. Uczestnik szeregu szkoleń i warsztatów w Polsce i za granicą, w tym m.in.: w CERN, ESA i Centrum Dydaktycznym NASA. Opiekun wielu zespołów uczniowskich startujących w prestiżowych konkursach w Polsce i za granicą, m.in. CanSats in Europe, UAV Airborne Delivery Challenge w Australii, AstroPi, Remote Mars Yard czy też Odysseus II.
Polskie Towarzystwo Astronomiczne
Poprowadzi zajęcia: Gotowanie komety
Doktor astronomii, adiunkt w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończyła studia magisterskie na UAM w Poznaniu, stopień doktora uzyskała w CAMK PAN w Toruniu, była związana naukowo z Uniwersytetem Wrocławskim i Uniwersytetem Karola w Pradze. Jej zainteresowania naukowe skupiają się wokół tematyki gwiazd podwójnych oraz planet pozasłonecznych. Jest członkiem grupy OGLE, a także projektu Solaris. Współpracuje z międzynarodowym konsorcjum programu BRITE. W wolnych chwilach popularyzuje naukę jako koordynator edukacyjnego program UNAWE w Polsce oraz członek zarządu fundacji New Space, MultiŚwiat, a także Polskiego Towarzystwa Astronomicznego. Współpracuje z pismami popularnonaukowymi, redaguje książki i gry o tematyce astronomicznej.
Europejskie Buiro Edukacji Kosmicznej ESERO PL
Poprowadzi zajęcia: Poznaj kosmos z Paxi, Kosmiczne materiały
Magister fizyki, specjalistka do spraw merytorycznych w Europejskim Biurze Edukacji Kosmicznej (ESERO-Polska). Swoją pasję do kosmosu przekazuje w pracy edukacyjnej. W ramach programu ESERO-Polska organizuje konferencje dla nauczycieli i nauczycielek, chcących wprowadzać tematykę kosmiczną na swoje zajęcia. Prowadzi różnorodne aktywności rozwijające wiedzę z zakresu astrofizyki i technologii kosmicznych oraz konkursy Europejskiej Agencji Kosmicznej. Prowadzi cykl spotkań „Galaktyka kobiet”.
Poprowadzą zajęcia: Fotosynteza i architektura
Firma zajmująca się szukaniem nowatorskich rozwiązań w zakresie łączenia ekstremofili z innowacyjnymi technologiami nie tylko na Ziemi, ale również w badaniach kosmosu. Ich zespół składa się z różnorodnych i wysoko wykwalifikowanych naukowców, którzy specjalizują się w dziedzinach takich jak biotechnologia, medycyna, chemia, planetologia, geologia, a także inżynieria czy edukacja. Dzięki temu mogą przewidywać i opracowywać nowe sposoby wykorzystania ekstremofili dla dobra ludzkości i całego życia na Ziemi.
European Space Foundation
Poprowadzi zajęcia: Podczerwień-widzenie niewidzialnego światła
Obecnie pracuje w Instytucie Nauk Geologicznych PAN badając małe kratery uderzeniowe na Ziemi i bada powierzchnię Marsa. Mieszkała i pracowała w jednostkach naukowych w UK (Exeter University), Austrii (Uniwersytet Wiedeński), USA (Michigan State University i Lunar and Planetary Institute przy NASA w Houston) i Kanadzie (Carleton University). Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, Michigan State University oraz Uniwersytet Wiedeński. Stypendystka Fulbrighta, Marie Sklodowska-Curie Actions Individual Fellowship i grantów NCN oraz Fundacji dla Nauki Polskiej. Okropny geek. Współtworzy ERC.
WroSpace
Poprowadzi zajęcia: konkursy i quizy dla dzieci i młodzieży
Aleksandra Bodylska to absolwentka kierunku geodezja i kartografia na Politechnice Wrocławskiej. Interesuje się geoinformatyką, astronomią, a także próbuje swoich sił w amatorskiej astrofotografii. Pracuje jako programistka. Najchętniej czas spędza na koncertach rockowych albo zajmując się swoimi roślinami. Członkini stowarzyszenia WroSpace, gdzie rozwija swoje pasje, a także zaraża nimi uczestników warsztatów.
WroSpace
Poprowadzi zajęcia: Mini misje stratosferyczne
Współzałożyciel stowarzyszenia WroSpace oraz Klubu Łączności Ratunkowej SP6ZWR. Miłośnik kosmosu, wszystkiego, co lata (szczególnie balonów), krótkofalowiec, pasjonat techniki i nowych technologii. Popularyzator nauki. Tworzy i prowadzi zajęcia oraz warsztaty dla dzieci, młodzieży czy dorosłych, oparte na wykorzystaniu techniki i technologii w przystępny dla każdego sposób. Konstruktor drobnej elektroniki, którą wykorzystuje do realizacji swoich pasji. Jeden z najbardziej doświadczonych operatorów misji startosferycznych w Polsce. Zawodowo związany z elektroniką i technologią, a w wolnym czasie najłatwiej spotkać go w górach lub podczas działań Stowarzyszenia WroSpace
WroSpace
Poprowadzi zajęcia: Mgławice w słoiku
Współzałożycielka i liderka stowarzyszenia WroSpace. Popularyzatorka nauki, specjalizująca się w eksploracji kosmosu, astronomii oraz fizyce współczesnej. Z wykształcenia fizyk komputerowy, a na co dzień nauczycielka fizyki i informatyki we Wrocławiu. Pasjonatka, społeczniczka. Jest odpowiedzialna za organizację oraz stronę merytoryczną wydarzeń World Space Week Wrocław i Yuri’s Night Wrocław. Jest Ambasadorką Kosmiczną Biura Edukacji Kosmicznej ESERO Polska. Współorganizatorka szkoleń dla nauczycieli, podczas których wykorzystuje wiedzę z międzynarodowych kursów, w których uczestniczyła, m.in. w CERN, ESA i ASEF. Laureatka nagrody Polskiego Towarzystwa Fizycznego dla Wyróżniających się Nauczycieli Fizyki w 2020 r. Prywatnie mama dwójki wspaniałych dzieci.
Poprowadzi zajęcia: Do celu, Spektroskopy, astronomiczne tatuaże
Stowarzyszeniem, którego celem statutowym jest działanie na rzecz rozwoju zainteresowań w zakresie astronomii i nauk pokrewnych, zwłaszcza wśród młodzieży. Organizują obozy letnie oraz spotkania śródroczne, na których prowadzone są wykłady teoretyczne z astronomii, jak również obserwacje nieba. Ich spotkania to nie tylko nauka, ale również wypoczynek w przepięknie położonych polskich miejscowościach. Dodatkowo Klub prowadzi AstroNET - Polski Portal Astronomiczny, który od 2000 roku dostarcza informacji o kosmosie
Poprowadzi zajęcia: stoisko z pokazami Słónca i mapkami nieba w strefie otwartej
Stowarzyszenie od ponad 100 lat skupiające wszystkich zainteresowanych astronomią – astronomów oraz astronomów amatorów. Siedziba władz mieści się w Krakowie, lokalne oddziały znajdują się w większości dużych miast w całej Polsce. Towarzystwo jest pod auspicjami Polskiej Akademii Nauk. Wspólnie z Polskim Towarzystwem Astronomicznym wydaje dwumiesięcznik „Urania - Postępy Astronomii”. W całej Polsce posiada 19 oddziałów terenowych oraz 9 sekcji tematycznych.
Poprowadzi zajęcia: Open Rocket, stoisko z quizami w strefie otwartej
PWr in Space to koło naukowe, które zrzesza miłośników rakiet, technologii kosmicznych oraz eksploracji kosmosu. Pomaga rozwijać zainteresowania i zbierać doświadczenia. Studentów z różnych wydziałów zrzesza wspólna pasja. Do osiągnięć koła należy zaprojektowanie i zbudowanie trzech rakiet: R1 Micro, R2 Setka i R3 Dziewięćdziesiątka Dziewiątka. Obecnie jeden z projektów to PoliWRocket, w którym budowana jest rakieta R4, napędzana silnikiem hybrydowym. Oprócz rakiet zespół pracuje nad kilkoma projektami takimi jak: Poliplane i Polifloater, które wykorzystują nowoczesne technologie w zakresie oprogramowania, materiałów kompozytowych, druku 3D oraz spiekania materiałów.
Poprowadzi zajęcia: stoisko z quizami w strefie otwartej
Koło naukowe na Politechnice Wrocławskiej. Dzięki wsparciu i przewodnictwu Dr hab. inż. Pawła Kabacika rozpoczęli swoją działalność w październiku 2016 roku i od tego czasu stawiają kolejne kroki w kierunku rozwijania technologii kosmicznych. Niebo nie jest dla nas żadną granicą, co pokazały nasze liczne misje stratosferyczne. Obecnie rozwijają projekt Cansata, który zaprezentują podczas finału międzynarodowych zawodów CanSat Competition United States. Są jednym z czterdziestu zespołów z całego świata, zakwalifikowanych do tego konkursu.
Space Night Wrocław, jako nasz nowy typ wydarzenia popularyzacyjno-edukacyjnego będzie oparty na bezinteresownej współpracy czołowych polskich instytucji i organizacji kosmicznych oraz organizacji non-profit. Liczymy także na zaangażowanie firm kosmicznych. Do tego grona należą już:
stowarzyszenie WroSpace - inicjator i organizator wydarzenia, współorganizatorzy: Centrum Badań Kosmicznych PAN, Polska Agencja Kosmiczna, Wrocławski Park Technologiczny oraz Scanway Sp. z o.o., a także partnerzy: Europejskie Biuro Edukacji Kosmicznej ESERO PL, Akademia Leona Koźmińskiego, Polskie Towarzystwo Astronomiczne, Extremo Technologies, Urania - Postępy Astronomii, Astronomia, Astrofaza oraz klub astronomiczny Almukantarat.
Wydarzenie przygotowuje dla Państwa niezastąpiony zespół WroSpace & przyjaciele!