Yuri's Night Wrocław 2021

Podsumowanie

Piąta edycja wydarzenia popularnonaukowego „Yuri’s Night Wrocław” odbyła się w dniach 10-11 kwietnia 2021 r. Organizator - Stowarzyszenie WroSpace, wraz z partnerami przygotował szereg atrakcji dla “małych i dużych”. WroSpace przyzwyczaiło już uczestników swoich wydarzeń do wszechstronnej oferty. Zarówno World Space Week Wrocław (główna impreza stowarzyszenia), jak i Yuri’s Night Wrocław, wykorzystują pełen zbiór narzędzi popularyzatorskich: wykłady, debaty, targi, warsztaty, konkursy, kosmiczne strefy nauki, quizy, filmy, szkolenia dla nauczycieli, gry miejskie, gry planszowe, gry internetowe, wystawy, misje balonów stratosferycznych i oryginalne gadżety dla uczestników.

Tegoroczna edycja Yuri’s Night Wrocław, choć w formie online, zyskała na atrakcyjności i dotarła do szerszej grupy odbiorców. Już po raz drugi impreza przeniosła się do Internetu, a organizatorzy optymalnie wykorzystali nowe technologie do tego celu.

Dzień pierwszy

Pierwszego dnia uczestnicy mieli okazję wysłuchać prelekcji związanych tematycznie z rocznicami przypadającymi na marzec i kwiecień: 60. rocznicą pierwszego lotu człowieka w kosmos, 40. rocznicą rozpoczęcia ery wahadłowców oraz 20. rocznicą deorbitacji stacji kosmicznej Mir. Grzegorz Sęk z Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach opowiedział historię Jurija Gagarina i jego pionierskiego lotu. Leszek Orzechowski z Lunares oraz Space is More przedstawił temat stacji kosmicznych, które zostały wyniesione na orbitę naszej planety i służyły do badania nowych dla człowieka warunków. Z kolei Waldemar Grabowski z Planetarium Wenus w Zielonej Górze wygłosił fascynujący wykład o misjach wahadłowców.

Gwoździem programu była rozmowa o historii wyścigu kosmicznego, którą przygotowała i poprowadziła dziennikarka popularnonaukowa związana z CBK PAN, Ewelina Zambrzycka-Kościelnicka. Zaproszono wybitnych specjalistów, którzy w niemal hipnotyzujący, czasem bardzo zabawny, a zawsze arcyciekawy sposób odpowiadali na pytania prowadzącej. Grono specjalistów zaszczycili swoją obecnością: dr hab. Grzegorz Brona, Wiktor Niedzicki, dr Urszula Bąk-Stęślicka, dr Tomasz Mrozek, Paweł Kicman oraz Kamil Muzyka. Ponad dwugodzinne spotkanie wzbudziło ogromne zainteresowanie i zyskało pozytywne opinie widzów. Rozmowa ta była zdecydowanie jedyną w swoim rodzaju okazją do podjęcia szerokiej tematyki historii eksploracji kosmosu w tym gronie.

“Ta debata mogłaby trwać i do północy” - ten komentarz mówi sam za siebie i świetnie oddaje atmosferę i sukces dyskusji. Doskonale przygotowana rozmowa, interesująca tematyka, fascynujące historie, a całość okraszona odpowiednią dawką humoru – nie mogłoby być inaczej, gdy spotyka się tak znamienita grupa specjalistów.

Dodatkowo, pierwszego dnia widzowie mogli przekonać się, czy uważnie słuchali prelekcji. Przeprowadzono dwa quizy, które sprawdzały wiedzę uczestników i były interesującym przerywnikiem od wypowiedzi ekspertów.

Dzień drugi

Drugi dzień stanowiły wykłady krótkofalowców, którzy prezentowali swoje działania związane z kosmosem. Wystąpili Michał Matusik z SP9MOA oraz Tomasz Salwach z SP6ZWR, którzy z niezwykłą pasją opowiadali o swoich doświadczeniach. Dla większości uczestników ogromnym zaskoczeniem był fakt, że ta grupa pasjonatów nie tylko rozmawia przez radio na Ziemi, ale prowadzi działalność także w strefie kosmicznej. Poza wysyłaniem balonów stratosferycznych, w których umieszczają swoje urządzenia, krótkofalowcy nawiązują także m.in. łączności wykorzystujące odbijanie sygnału radiowego od Księżyca, organizują połączenia z lub za pośrednictwem Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, połączenia edukacyjne oraz amatorskie z ISS, zajmują się transmisjami satelitarnymi, a nawet posiadają własne satelity na orbicie!

Ponadto, przez całą niedzielę 11 kwietnia, odbywały się rozgrywki w grę planszową (w wersji online) Solar System Voyager. Uczestnicy mieli unikalną okazję przetestować przedpremierowo tę grę. Wieczorem można było posłuchać historii jej powstawania od samych twórców - Małgorzaty Pluskoty oraz Szymona Ryszkowskiego, tegorocznych maturzystów. Na koniec dnia rozegrana została także pokazowa rozgrywka w wykonaniu członków Klubu Astronomicznego Almukantarat, która była transmitowana na żywo.

Poza dwoma głównymi dniami wydarzenia, Stowarzyszenie WroSpace zrealizowało kilka innych inicjatyw. Przeprowadzono konkurs plastyczny “Jurij Gagarin - pierwszy człowiek w kosmosie”, w którym udział wzięli zarówno młodzi, jak i dorośli artyści. Powstała w ten sposób imponująca galeria dzieł: https://wrospace.pl/konkurs-plastyczny/.

Gra Yuri’s Night Wrocław

Dodatkowo stworzono grę internetową:

w której gracz wciela się w pomocnika Gagarina i pomaga mu przejść wszystkie etapy szkolenia oraz misji. Po ukończeniu gry, wielu uczestników wypełniało formularz, poprzez który przesyłali organizatorom swoje pełne wdzięczności i zadowolenia komentarze dotyczące całego wydarzenia.

Jak wydarzenie było odebrane przez uczestników? Oto kilka komentarzy:

“Wspaniała inicjatywa, zachęcająca ludzi do zainteresowania się kosmosem. Oryginalne narzędzia do propagowania wiedzy. Pozdrawiam serdecznie :)”

“Świetne wydarzenie, bardzo kompetentni prelegenci, fajna organizacja, kapitalni prowadzący, 10/10!”

“Mega ciekawe wydarzenie. Oglądam i słucham od początku i jestem zawiedziony, że dowiedziałem się o Was dopiero dzisiaj. 🙂 Dobra robota! Dziękuję Organizatorom i Prelegentom.”

Sonda filmowa

Jednym z ważniejszych momentów Yuri’s Night Wrocław była premiera sondy filmowej pt. “Kosmiczne wspomnienia”. Film powstał w celu inspirowania młodych ludzi do zainteresowania tematyką technologii kosmicznych oraz astronomii. Znani w branży kosmicznej specjaliści, osoby na co dzień pracujące w tym sektorze lub związane profesjonalnie z astronomią, a także znani popularyzatorzy nauki, przyjęli zaproszenie i nagrali swoje odpowiedzi na dwa pytania twórców: “Jakie jest Twoje pierwsze wspomnienie związane z kosmosem?” oraz “Kto jest Twoim kosmicznym bohaterem/idolem?”. Odzew był tak ogromny, że z początkowej wizji krótkiej sondy, powstał niezwykle ciekawy, niespełna godzinny film. Stowarzyszenie WroSpace serdecznie dziękuje wszystkim osobom, które współtworzyły ten wyjątkowy projekt. 

Zainspirowani wypowiedziami specjalistów uczestnicy wydarzenia mieli okazję podzielić się na forum swoimi własnymi wspomnieniami, które następnie były przedstawiane w trakcie transmisji.

Misje stratosferyczne

12 kwietnia, czyli dokładnie w 60. rocznicę lotu pierwszego człowieka w kosmos, w „przestrzeń kosmiczną” wysłano trzy misje balonowe. Pierwsza z nich osiągnęła wysokość 30,3 km i zabrała na pokład kamerę, która zarejestrowała przebieg misji oraz logo Yuri’s Night Wrocław 2021 na tle naszej planety. Dodatkowo, na jej pokładzie znajdował się nadajnik telemetryczny LoRa Wan 868 MHz i nadajnik APRS i 4FT (70 cm). 

Zadaniem drugiej było wyniesienie eksperymentalnych nadajników zbudowanych przez krótkofalowców, z których sygnały były odbierane między innymi w Niemczech, Słowacji, Rosji, Szwecji i Czechach. Jeden z nadajników wysyłał zwycięskie prace plastyczne uczestników imprezy, które zostały zakodowane w systemie SSTV. Systemy tego typu były i są wykorzystywane w starszych satelitach meteorologicznych do przesyłania zdjęć Ziemi.

Dwa pozostałe nadajniki to z kolei pierwszy w Polsce eksperyment z wykorzystaniem LoRa do systemu APRS z balonu oraz prawdopodobnie pierwszy na świecie nadajnik w stratosferze na fale krótkie (14 MHz) nadający telemetrię w systemie FT8.  Balon ten osiągnął wysokość 28,5 km.

Trzecia misja wyniosła na wysokość 29,5 km dwa nadajniki, z których pierwszy nadawał dane telemetryczne w paśmie 70 cm, pozwalające śledzić przebieg lotu, a drugi, podobnie jak w poprzedniej misji, zakodowane obrazki SSTV, z tą tylko różnicą, że nadawane dodatkowo w wersji cyfrowej tej emisji, czyli DSSTV.

Wszystkie trzy ładunki zostały odzyskane, a przeprowadzone eksperymenty dostarczyły ciekawych wniosków do dalszych modernizacji sprzętu. W przygotowanie oraz przebieg misji zaangażowani byli krótkofalowcy z klubu krótkofalowców SP6ZWR oraz członkowie Stowarzyszenia WroSpace.

Organizatorzy

Warto podkreślić, że budżet tego ogólnopolskiego wydarzenia wyniósł 0 zł! Wszyscy zaangażowani, począwszy od członków WroSpace, przedstawicieli współorganizatorów, przez prelegentów i gości, aż po realizatorów transmisji i zaprzyjaźnionych pasjonatów, pracowali wolontariacko, chcąc wspólnie promować w Polsce nauki ścisłe.

Współorganizatorami wydarzenia byli: Solar System Voyager, Centrum Badań Kosmicznych PAN, Planetarium Wenus, Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach, Koło Naukowe PWr Aerospace, a także Polski Związek Krótkofalowców.

Polska Agencja Kosmiczna objęła honorowym patronatem piątą edycję Yuri's Night Wrocław.

Stowarzyszenie pragnie podziękować wszystkim osobom, które przyczyniły się do powstania piątej edycji Yuri’s Night Wrocław, a także wszystkim uczestnikom wydarzeń, a statystyki mówią, że było ich 4000, tylko pierwszego dnia!

Gdzie znaleźć retransmisje?

Całość wydarzenia nadal jest dostępna na stronach WroSpace:

Pierwszy dzień: https://youtu.be/My3LDgNxXck

Drugi dzień: https://youtu.be/UHpt7zMmyVA

Misje stratosferyczne: https://www.youtube.com/watch?v=_YCbaFmJtyk

Wydarzenie na Facebook: https://www.facebook.com/events/363080518117212

Strona www: https://wrospace.pl/yuris-night-wroclaw-2021/

Sonda „Kosmiczne Wspomnienia”:

Gra internetowa: https://view.genial.ly/606cd895b4a0b50d113e8dc0/interactive-content-yuris-night-wroclaw-2021-gra

Rozmowa o historii wyścigu kosmicznego: https://youtu.be/h-ajEnTGudU

Poszczególne elementy:

Bądź razem z nami!

Sobota, 10.04.2021 r., godzina 15:00

Niedziela, 11.04.2021 r., godzina 16:00

To już piąta edycja, a druga całkowicie online!

Co roku staramy się przygotować dla Was ciekawe prelekcje i niesamowite atrakcje. Co powiecie na to, co mamy dla Was w 60-tą rocznicę lotu pierwszego człowieka w kosmos?

Czy wiecie, że 12 kwietnia mamy aż dwie okrągłe rocznice, i jedną bardzo bliską? Są to:

  • 60-ta rocznica pierwszego lotu załogowego
  • 40-ta rocznica pierwszego lotu wahadłowca Columbia
  • 20-ta rocznica deorbitacji radzieckiej stacji kosmicznej MIR.

W sobotę, 10 kwietnia, przygotowaliśmy dla Was trzy wspaniałe prelekcje tematyczne, na trzy rocznice. Zwieńczeniem wieczoru będzie rozmowa ekspertów z wielu dziedzin, na temat historii wyścigu kosmicznego.

Sobota będzie też czasem premiery sondy filmowej, którą dla Was przygotowaliśmy. Poprosiliśmy wiele osób, znanych, zasłużonych, ekspertów, popularyzatorów i fascynatów kosmosu, o to, aby opowiedzieli o swoich pierwszych wspomnieniach kosmicznych, a także zdradzili, kto jest ich kosmicznym bohaterem. To po prostu trzeba zobaczyć!

W sobotę poznamy zwycięzców konkursu plastycznego Yuri's Night Wrocław. W quizach będzie można wygrać kosmiczne drobiazgi, a dla fanów gier edukacyjnych mamy niespodziankę. Przygotowaliśmy grę o tematyce związanej z lotem pierwszego człowieka w kosmos.

Niedziela będzie dniem rozgrywek kosmicznych! Tego dnia w wirtualnych pokojach odbędą się 5-osobowe rozgrywki w grę planszową (online) Solar System Voyager. Pierwsza tura będzie przeznaczona dla młodszych graczy, w wieku 11-16 lat, natomiast druga, dla starszych graczy, bez limitu wieku. Rozgrywki nie będą transmitowane, z jednym wyjątkiem. Młodzież z klubu Almukantarat rozegra partię pokazową, którą będzie można obejrzeć na żywo. Twórcami gry planszowej Solar System Voyager są tegoroczni maturzyści, Małgorzata Pluskota i Szymon Ryszkowski. W 2019 roku mieliście okazję spotkać się z nimi właśnie podczas Yuri's Night Wrocław, kiedy to prezentowali pierwowzór gry. Sama gra, w formie pudełkowej, znajdzie się w sprzedaży jeszcze w tym roku. Specjalnie dla nas (właściwie dla Was!), twórcy gry udostępnili wersję online, którą będzie można przetestować tylko podczas Yuri's Night Wrocław. Jeżeli jesteście fanami planszówek lub chcecie poznać grę przed jej premierą, zapiszcie się poprzez formularz. Możecie zgłosić się sami lub zebrać drużynę (max. 5 osób, każda wypełnia formularz!).

Zapraszamy do chwili relaksu z naszą grą, wykonaną w programie genial.ly:

"Yuri's Night Wrocław 2021"

Na YNW nie zabraknie tematów krótkofalarskich. Jeśli krótkofalowcy kojarzą Wam się ze starszymi panami rozmawiąjącymi przez radio..., koniecznie bądźcie z nami, zmienicie ten obraz. Ta grupa pasjonatów zaskoczy Was niejednokrotnie. Członkowie klubu SP9MOA opowiedzą o różnych kosmicznych aktywnościach, których podejmują się krótkofalowcy, a członek klubu SP6ZWR opowie o amatorskich transmisjach satelitarnych.

Naturalnie same opowieści nam nie wystarczą, potrzebujemy działania! W poniedziałek (12.04.2021 r.) ekipa WroSpace oraz SP6ZWR wypuszczą balon stratosferyczny. W kapsule znajdzie się m.in. nadajnik SSTV, dzięki któremu będziecie mogli odebrać przygotowane przez nas okolicznościowe obrazki na swój smartfon! Tak, drogą radiową! Zainstalujcie aplikację Robot36 i włączcie transmisję na żywo z misji stratosferycznej, podczas której wyemitujemy sygnał. Nie pomylicie go z niczym innym ! Wypróbujecie jedną z pierwszych transmisji stosowanych w łącznościach satelitarnych, używając własnego telefonu.

Czas na przedstawienie sylwetek naszych gości.

Grzegorz Sęk - Astronom, nauczyciel dyplomowany w Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym im. Kazimierza Kordylewskiego w Niepołomicach, redaktor bloga „uczniowie.moa.edu.pl”. Wieloletni popularyzator nauki, człowiek o wielkiej charyźmie.

Leszek Orzechowski - Space is More, Placówka Badawcza LunAres. Architekt związany z Wydziałem Architektury Politechniki Wrocławskiej. Założyciel zespołu badawczego Space is More, zdobywcy wielu międzynarodowych nagród z dziedziny kosmicznej architektury, ora z twórca polskiego habitatu analogowego – Placówki Badawczej LunAres.

Waldemar Grabowski, Centrum Nauki Keplera - Planetarium Wenus. Fizyk komputerowy, dydaktyk i popularyzator nauki; pasjonat astronomii i astrofizyki. Wiceprezes Stowarzyszenia Nauczycieli Fizyki SNaFi. Były Ambasador Kosmiczny ESERO Polska. Uczestnik szeregu szkoleń i warsztatów w Polsce i za granicą, w tym m.in.: w CERN, ESA i Centrum Dydaktycznym NASA. Opiekun wielu zespołów uczniowskich w prestiżowych konkursach w Polsce i za granicą, m.in. CanSats in Europe, UAV Airborne Delivery Challenge w Australii, AstroPi, Odysseus II.

Wiktor Niedzicki - Fizyk, ceniony dziennikarz radiowy i telewizyjny, autor legendarnych programów, m.in. "Laboratorium", "Cyrk fizyczny". Wykładowca akademicki na Politechnice Warszawskiej, gdzie uczy studentów specjalności "Techniki multimedialne". Popularyzator nauki, doświadczalnik - od wielu lat popularyzuje naukę poprzez prowadzenie w całej Polsce wykładów i  pokazów doświadczeń głównie z zakresu fizyki.

dr  hab. Grzegorz Brona: Doktor habilitowany nauk fizycznych i biznesmen. Pracował na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Były szef Polskiej Agencji Kosmicznej. Pracował między innymi w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN. Współzałożyciel spółki Creotech Instruments. Autor popularnej książki "Człowiek - istota kosmiczna". Aktualnie pracuje nad książką "Jak przeżyć koniec świata".

dr Urszula Bąk -Stęślicka.  Adiunkt w Instytucie Astronomicznym na Wydziale Fizyki i Astronomii. W swojej pracy naukowej zajmuje się badaniami Słońca, w szczególności zjawiskami aktywnymi takimi jak rozbłyski słoneczne i koronalne wyrzuty materii oraz analizą wnęk koronalnych otaczających spokojne protuberancje. Od lat związana z działalnością popularyzatorską w Instytucie Astronomicznym. W latach 2016-2021 koordynatorka Wydziału Fizyki i Astronomii ds. Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.

dr Tomasz Mrozek pracuje w Instytucie Astronomic znym UWr oraz  w Zakładzie Fizyki Słońca CBK PAN. Zaangażowany  w eksperymenty STIX na sondzie Solar Orbiter (ESA), SORENTO na InterHelioProbe (Rosja) oraz HXI na satelicie ASO-S (Chiny). Główne zainteresowania naukowe to:
(1) szeroko pojęte obserwacje rozbłysków słonecznych w zakresie promieniowania rentgenowskiego;
(2) badanie słonecznych zatrzymanych erupcji koronalnych.

Ewelina Zambrzycka-Kościelnicka, dziennikarka popularnonaukowa, współautorka książek "Człowiek istota kosmiczna" i "Kosmiczne wyzwania". Związana m.in. z magazynami Weekend.Gazeta.pl, Focus oraz z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.

Kamil  Muzyka - Specjalista w prawie produkcji kosmicznej, doktorant w INP PAN. Współprowadzący Prawo i Kosmos - Prawo Kosmiczne, członek Polskiego Towarzystwa Astrobiologicznego. Głównymi tematami jego prac i wykładów są prawne aspekty ISRU, OSAM oraz własność intelektualna związana z działalnością kosmiczną i zastosowaniem robotów w przestrzeni kosmicznej oraz publicznej.

Paweł Kicman - inżynier systemów GNC/AOCS. Absolwent Politechniki Warszawskiej i Cranfield University. Od 2005 roku zaangażowany w rozwój polskiego sektora kosmicznego w Studenckim Kole Astronautycznym, w ramach New Space Foundation, a następnie także w pracy zawodowej. Pracował między innymi nad systemem nawigacji wizyjnej dla europejskiej misji HERA, która w 2024 roku wyruszy w kierunku asteroidy Didymos. Obecnie kieruje w Centrum Badań Kosmicznych zespołem inżynierów, z którymi wspólnie buduje układy sterowania na potrzeby polskich misji satelitarnych.

Tomasz Salwach, SQ6QV, członek klubu SP6ZWR radioamator konstruktor, entuzjasta łączności cyfrowej, jeden z dwóch Polaków nadających amatorską telewizję przez satelitę Es'hail 2, zawodowo programista, dyrektor ds. technicznych w małej firmie technologicznej.

Michał Matusik SQ9ZAY, Niepołomicki Klub Krótkofalowców SP9MOA. Jeden z inicjatorów powstania oraz prezes Niepołomickiego Klubu Krótkofalowców SP9MOA przy Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym w Niepołomicach a także prezes Małopolskiego Stowarzyszenia Krótkofalowców, Oddziału Terenowego nr 10 Polskiego Związku Krótkofalowców w Krakowie.

Małgorzata Pluskota, Szymon Ryszkowski. Członkowie Klubu Astronomicznego Almukantarat, tegoroczni maturzyści, twórcy gry Solar System Voyager, nagrodzonej między innymi srebrnym medalem na targach innowacji IPITEx w Bangkoku. Miłośnicy planszówek i popularyzatorzy astronomii - na obozach astronomicznych, targach naukowych oraz poprzez portal "Astronet", na którym Szymon pełni rolę redaktora naczelnego.

W tym roku do współpracy pozyskaliśmy: Solar System Voyager, Centrum Badań Kosmicznych PAN, Planetarium Wenus, Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach, koło studenckie PWr Aerospace, a także Polski Związek Krótkofalowców.

Polska Agencja Kosmiczna objęła honorowym patronatem piątą edycję Yuri's Night Wrocław.

Transmisja na żywo - sobota, 10.04.2021 r., godz. 15:00
Transmisja na żywo - niedziela, 11.04.2021 r., godz. 16:00

kontakt@wrospace.pl
error: Treść jest zabezpieczona!
Wrospace
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram